Kto by pomyślał, że starożytne państwo po raz kolejny będzie przeżywało swój renesans. A jednak. Egipt obecnie jest głównym turystycznym ośrodkiem Afryki Północnej i jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów. Charakterystyczne krajobrazy, interesująca kultura mieszkańców oraz imponujący dorobek dziejowy powodują, że od kilkudziesięciu lat kraj zalewany jest falą chętnych by poczuć atmosferę starożytnego świata.
Cywilizacja starożytnego Egiptu jest najdłuższą w historii. Przez ponad 3 tysiące lat rządy przejmowało aż 30 dynastii. W tym czasie powstała potęga ówczesnego świata, której dokonania możemy podziwiać do dziś. „Czarny ląd”, bo tak właśnie Egipt był dawniej nazywany, odnosi się do żyznych gleb wzdłuż brzegów Nilu. Te wyjątkowo urodzajne tereny udoskonalone misternym systemem nawadniania pól sprawiły, że starożytni bez problemu mogli funkcjonować na tym obszarze mimo wyjątkowo suchego, niesprzyjającego jakiejkolwiek uprawie klimatu.
Obecna turystyka Egiptu związana jest głównie z rejonami Riwiery Morza Czerwonego. Znajdują się tam dwie najczęściej odwiedzane miejscowości turystyczne i miejsca wypadowe dla większości wycieczek odbywających się na terenie całego raju – Hurghada i Sharm-el Sheikh. Największą atrakcją tego regionu są wyjątkowo piękne i kolorowe rafy koralowe, które przyciągają nawet niewprawionych nurków. W niektórych miejscach rafy znajdują się zaledwie kilkanaście metrów od brzegu, dzięki czemu każdy, również bez doświadczenia może podziwiać bajeczne widoki podmorskiego świata.
Egipt jest miejscem, w którym każdy spotka coś dla siebie. Miłośnicy historii i wspaniałej starożytnej architektury znajdą dla siebie prawdziwe cuda świata, zwolennicy poznawania nowego kraju poprzez współczesną kulturę jego mieszkańców będą zachwyceni orientalnym klimatem bliskiego wschodu i otwartością tubylców. Dla fanów sportów i adrenaliny oferta obejmuje przede wszystkim wszelkiego rodzaju sporty wodne, polecane są zwłaszcza organizowane nurkowe safari. Można także skorzystać z lekcji windsurfingu lub kitesurfingu. Czas spędzony na plaży umili nam mecz siatkówki w międzynarodowych drużynach, a wieczorem w romantyczny nastrój wprowadzi konna przejażdżka wzdłuż brzegu morza.
Dla podróżnika
Występujące tu cały rok upały łagodzone są przyjemną, rześką morską bryzą. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdując się tak blisko równika jesteśmy narażeni na niedogodności związane z wysokimi temperaturami i wyjątkowo silne działanie szkodliwych promieni słonecznych. Bezwzględnym obowiązkiem jest zaopatrzenie się w nakrycie głowy, okulary oraz krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. W tej części Sahary w chłodniejszej porze roku od listopada do marca, występują bardzo duże różnice temperatur między dniem a nocą. jeśli więc wybieramy się do kraju faraonów właśnie w tym okresie zabierzmy ze sobą kilka cieplejszych ubrań. Kiedy jedziemy się do nowego kraju zazwyczaj sięgamy po narodowe przysmaki, nie zawsze jednak nasz organizm dobrze znosi kulinarne nowinki, dlatego należy do apteczki zabrać środki łagodzące zatrucia pokarmowe, bo choć egipska kuchnia jest wyjątkowo smaczna i zdrowa, nie każdy może od razu przyzwyczaić się do nowych smaków. W tym regionie świata latające owady potrafią być dla nieprzyzwyczajonych przyjezdnych szczególnie uporczywe. Środki owadobójcze oraz łagodzące podrażnienia skóry preparaty, z pewnością znajdą zastosowanie podczas tej wycieczki. Jak w większości krajów również w Egipcie woda z kranu nie nadaje się do picia, pamiętajmy jednak by w takich temperaturach pić bardzo duże ilości wody butelkowej co pozwoli uniknąć nam porażenia słonecznego i przegrzania. Z racji znakomitych warunków do nurkowania, każdy podróżujący powinien uzbroić się w okulary do nurkowania. Niezłym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w aparat umożliwiający robienie zdjęć pod wodą, dla uwiecznienia niesamowitych widoków. W większości krajów arabskich, także w Egipcie obowiązują dwie niepisane zasady, których warto przestrzegać by nie zrazić do siebie bardzo wrażliwych mieszkańców i nie narazić siebie na nieprzyjemności. Po pierwsze wybierając się poza miejsca turystyczne, takie jak plaża, basen, przybrzeżne bary, a z całą pewnością, gdy planujemy zwiedzanie meczetu, nasz strój powinien zakrywać większą część ciała. U kobiet mini, bluzki na ramiączka, czy część kostiumu kąpielowego są absolutnie nie do przyjęcia. Jeśli obsługa obiektu uzna nasze ubranie za nieodpowiednie, możemy nie zostać wpuszczeni do środka. W niektórych miejscach istnieje możliwość wypożyczenia tradycyjnego, zakrywającego stroju. Dlatego jeśli planujemy odwiedzanie miejsc, w których przebywają i modlą się Egipcjanie, powinniśmy wcześniej pomyśleć o zabraniu ze sobą przewiewnym i skromnych ubrań. Drugą bardzo ważną regułą świata arabskiego są napiwki w wysokości 10 – 15% w hotelach i restauracjach. Bakszysz wręczamy każdemu, kto wykonał dla nas jakąkolwiek usługę: taksówkarzowi, przewodnikowi, osobom pracującym w meczecie a nawet ludziom którzy wskazali nam drogę. W tych ostatnich sytuacjach wystarczy kwota ok 1 dolara lub funta egipskiego.
Główne atrakcje
Hurghada to miejscowość, która swoją intensywną karierę turystyczną rozpoczęła blisko 40 lat temu. Niegdyś urocza wioska rybacka obecnie stała sie luksusowym kurortem spełniającym wymogi nawet najbardziej wymagających podróżników. To niespełna 60 tysięczne miasto żyje głównie z turystyki i handlu, który nieodzownie jest z nią związany. Biura podróży oferują niezwykle bogaty program wycieczek, który zadowoli nawet najwybredniejszych i sprawi, że wakacje z pewnością nie będą nudne. Z Hurghady odbywają się wycieczki na Koralowa wyspę Giftun, jest także możliwość przejażdżki łodzią podwodną, lub statkiem ze szklanym dnem. Gdy będziemy mieli już dosyć wodnych atrakcji, warto skorzystać z przejażdżki jeepem po Saharze przy okazji poznając życie tubylczych plemion Beduinów. Obowiązkowymi punktami każdej wyprawy do Egiptu są Kair i Luksor. W Kairze zwiedzamy Wielkie Piramidy i Sfinksa w Gizie. Program obejmuje także odwiedzenie Sakkary, czyli pierwszej piramidy schodkowej oraz Alabastrowego Meczetu. W Luksorze natomiast kulminacyjnym punktem jest spacer Doliną Królów i Kolos Memnona.
Sharm-el-Sheikh to drugie najsławniejsze pod względem popularności turystycznej miasto Egiptu. Położone w południowej części Półwyspu Synaj. Kurort znajduje się między rezerwatem przyrody a Narodowym Parkiem Ras Muhammad. Park jest podobno najmniej zniszczonym przez ludzką działalność miejscem na świecie. Posiada też jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania dostępnych tylko łodzią. Niezwykle bogata fauna ( można tam spotkać także rekiny) sprawia, że nurkowanie w tych rejonach jest bardzo ekscytujące. Z kurortu organizowana jest także wyprawa na Górę Mojżesza. Wyjątkowość tej wycieczki polega na tym, że rozpoczyna się w nocy wspinaczką na górę gdzie Mojżesz otrzymał tablice z 10 przykazaniami. Po 3 godzinnym marszu, ze szczytu, można podziwiać niepowtarzalny widok wschodu słońca nad Saharą.
Egipt od kuchni
Inspiracje kuchnią turecką i arabską chyba dla nikogo nie będą zaskoczeniem. Większość dań jest bezmięsnych, a smak nawet najprostszych potraw wzbogacany jest niezwykłą mieszanką przypraw. Najczęściej używanymi dodatkami są kminek, kurkuma, kolędra, imbir, goździki i mięta, co nadaje kuchni egipskiej niepowtarzalny aromat. Egipska kuchnia charakteryzuje się skromnością, nie ma w niej wyszukanych składników, ani skomplikowanych przepisów. Wszystko oparte jest na łatwo dostępnych, uprawianych na miejscu warzywach. Potrawy tej kuchni są niezwykle zdrowe a przede wszystkim w naturalny sposób dostosowane do warunków klimatycznych kraju, dzięki tak dobranemu menu łatwiej jest przetrwać upały. Będąc w Egipcie warto spróbować tradycyjnego kebabu, czyli szisz-kbab, który jak się okazuje nie ma wiele wspólnego ze swoim europejskim odpowiednikiem. By go spróbować najlepiej udać się tam gdzie kebaby zajadają rdzenni mieszkańcy, a więc z dala od turystycznego zgiełku. Tradycyjnym daniami, których warto w Egipcie skosztować są bisara, czyli puree z dodatkiem czosnku i smażonej cebuli, hummus, czyli sos sezamowo – grochowy oraz tabbula składająca się z kaszy kuskus z ziołami i cebulą.
Orientalny klimat egipskich miast, bezkresna pustynia, ogromne piramidy, tajemnicze klątwy faraonów, muzułmańskie meczety, rafy koralowe oraz taniec brzucha to nie tyko atrakcje dla turystów, ale przede wszystkim historia i kultura jednej z najbardziej intrygujących cywilizacji, której poznanie może być w zasięgu naszej ręki.
Informacje praktyczne
Obowiązującą w Egipcie walutą jest funt egipski, jednak za wycieczki fakultatywne biur podróży bez problemy można zapłacić w dolarach lub nawet w euro. Bakszysz najlepiej jest płacić w funtach egipskich (EL), podobnie jak za wszelkie inne codzienne zakupy na targach, przy tym należy pamiętać by nigdy nie wyjmować naraz wszystkich pieniędzy, najlepiej pojedyncze banknoty rozłożyć w różnych częściach garderoby dla bezpieczeństwa. Ceny: woda mineralna 1.5L: 1.5EL, tradycyjna, słodka herbata: 0.50EL, puszka coli: 2EL, daktyle 1kg: 1EL
Targowanie to nie tylko turystyczna atrakcja, ale wręcz obowiązek kupującego. Może to zaskakiwać, ale nawet stargowanie przez nas bardzo dużej kwoty spowoduje uśmiech na twarzy sprzedawcy. Rytuał ten może zająć dłuższą chwilę, jednak nie warto z tego rezygnować. Nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale też poczujemy satysfakcję ze świetnego interesu. Sprzedający natomiast nie poczuje się urażony ignorowaniem tradycji targowania.
Jeśli wybieramy się do Egiptu na własną rękę konieczne będzie uzyskanie wizy, można to zrobić na miejscu. Jej koszt to 15$, będzie potrzebny również paszport. Najbezpieczniej jest wykupić ją w banku, gdyż na lotnisku dobroduszni arabowie mogą pokierować nas do okienka w którym zapłacimy za nią znacznie więcej.
Lot trwa ok 4,5 godziny. Zarówno Hurghada jak i Sharm-el-Sheikh dysponują niewielkimi lotniskami głównie dla lotów czarterowych.
Choć szczepienia nie są wymagane (o ile nie przyjeżdżamy z kraju w którym panuje epidemia) a zagrożenia higieniczno – epidemiologiczne w Egipcie nie występują, jednak należy bardzo dokładnie przestrzegać higieny, myć spożywane owoce i warzywa oraz pić wodę ze szczelnie zamkniętych butelek.
Polski obywatel, o ile posiada ważny dokument, może wystąpić w Egipcie o przyznanie mu prawa jazdy. Można także jeszcze w Polsce wykupić tzw. carnet of passage, który jest honorowany również w Egipcie i oszczędzi nam załatwiania formalności na miejscu.
Dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota, w tych dniach nie załatwimy spraw urzędowych. W niektórych miastach np. w Kairze czy Aleksandrii sklepy otwarte są przez całą dobę.
AlejaKobiet.pl / Materiały prasowe