Jaki szampon?
Postać łagodną łupieżu możemy potraktować specjalnym szamponem o konkretnym składzie. Jest ich wiele, jak zatem wybrać ten właściwy? Zwróć uwagę na to, jakie substancje zawiera wybrany przez Ciebie produkt. Przykrego problemu pozwolą pozbyć się specyfiki zaopatrzone na przykład w siarkę, kwa salicylowy, cynk czy selen. Jeśli stosowany szampon po raz kolejny zawiódł Cię, warto wybrać się po bardziej specjalistyczne środki. Takie odnajdziemy w aptekach. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się wszelkie produkty zaopatrzone w substancję o nazwie ketokonazol, jednak nie zawsze muszą być skuteczne akurat w każdym przypadku… Kiedy bowiem pojawia się uporczywe swędzenie, przy tak uciążliwej odmianie łupieżu niezbędne będzie zastosowanie profesjonalnych kremów i maści. Jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie wizyta u specjalisty – dermatologa.
Naturalnie
Jeśli pragniesz pozbyć się dolegliwości wykorzystując naturalne metody, zastosuj parę sprawdzonych sposób, dzięki którym wiele osób pożegnało się z łupieżem na długi czas. Krok pierwszy – wybierz się na zakupy. Rzeczy, których potrzebujemy to sok z cytryny, ocet, pokrzywa, tymianek, olejek arachidowy lub olejek z drzewa herbacianego.
Szampon. Zmieszaj kilka kropel olejku z drzewa herbacianego z niewielką ilością tradycyjnego szamponu, po czym umyj włosy.
Odżywka-maska. Dodaj kilka łyżek oleju arachidowego do soku wyciśniętego z połówki cytryny. Wymieszaną odżywkę nanieś na włos, pozostaw na 10 minut, a następnie umyj włosy.
Zamiast wody. Do wody, którą zazwyczaj opłukujesz włosy dodaj ocet. Pamiętaj, aby zwracać uwagę na proporcje – na każdy litr wody, ¼ litra octu. Bardzo dobry wpływ na skórę głowy będzie mieć także płukanka przygotowana z ziół: pokrzywy lub tymianku.
Ciekawym wydaje się być fakt, że na problem „łupieżowy” często skarżą się osoby intensywnie odwiedzające basen. Skąd ta zależność? Otóż wszystkiemu winien jest zawarty w wodzie chlor, który niejednokrotnie przyczynia się do wysuszania skóry głowy oraz powstawania łojotoku. A łupieżowi bardzo sprzyjają takie warunki. Podobnie działa, co może się wydać dziwne, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub używanie ich w nadmiarze.