Woda i sól
Jednym z najprostszych sposobów walki z bólem gardła jest wypłukanie jamy ustnej wodą z solą. Wystarczy jedna łyżeczka soli na szklankę wody, taki roztwór należy stosować aż 3-4 razy dziennie.
Cebula i cukier
Z pewnością wiele z nas pamięta robiony w dzieciństwie przez mamę lub babcię syrop z cebuli. Cebulowy sok uzyskany z pomocą cukru pomoże ci pozbyć się nie tylko bólu gardła, ale także męczącego kaszlu. Warzywo należy pokroić na talarki i ułożyć warstwowo w słoiku, oddzielając kolejne warstwy dobrze ubitej cebuli warstwą cukru. Najlepiej, jeśli słoik będzie „leżakował” całą noc. Już rano możesz poczęstować się łyżeczką syropu, i tak do 4 razy dziennie.
Nawilżanie od wewnątrz
W sytuacji problemów z gardłem pij sporo płynów. Świetnie sprawdzi się na przykład herbatka malinowa, herbata z miodem i cytryną, napar z lipy, czarnego bzu. Wielu witamin dostarczą także soki owocowe, przede wszystkim te z dużą ilością cytryny.
Cudowny burak
Cenionym warzywem, dzięki któremu gardło może odzyskać dawno kondycję, jest czerwony burak. Sok z buraka, który nota bene trudno jest uzyskać samemu, zastąpić możesz rozcieńczonym koncentratem. Pamiętaj, że dla uzyskania dobrego efektu niezbędne jest płukanie gardła co najmniej 6 razy dziennie.
Szałwia, kora dębu czy rumianek?
Jeśli akurat w kuchni brakuje ci warzyw, a na półce z herbatą masz jeszcze liście szałwii, wykorzystaj je. Szałwia ma znakomite właściwości przeciwzapalne i odkażające. Świetnie sprawdza się między innymi przy anginie, dzięki niej pozbędziesz się także chrypki. Podobne, aczkolwiek mniej intensywne działanie posiadają także napary z kory dębu, rumianku, mięty czy nagietka.
Na ból gardła – ciepła kąpiel
Ból złagodzą także ciepłe kuracje. Gorąca kąpiel złagodzi ból, pomoże zasnąć i zrelaksuje. Ciepły okład zaś, sprawi, że ból i stan zapalny stanie się łagodniejszy.