Kwasy omega 3 cieszą się w ostatnich latach światową sławą. Mówi się o ich wszechstronnym oddziaływaniu na organizm. Czy właściwie są i jaką odgrywają rolę?
Już w latach 70-tych ubiegłego wieku zaobserwowano korzystny wpływ diety obfitującej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe na przebieg chorób serca. Zauważono, że Eskimosi znacznie rzadziej chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do Duńczyków, mimo że obie grupy spożywały podobne ilości tłuszczów. Okazało się, że w tkankach mieszkańców Grenlandii było znacznie więcej kwasów omega-3, natomiast w tkankach mieszańców Danii przeważały kwasy omega-6. Ta różnica w składzie tłuszczów tkanek wynikała z różnicy składu diety. Eskimosi spożywali duże ilości ryb i fok, które są źródłem omega 3. Ich dieta zawierała ponad dwukrotnie mniej tłuszczów nasyconych oraz pięciokrotnie więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu do diety Duńczyków. To badanie zafascynowało naukowców, którzy postanowili przyjrzeć się bliżej tłuszczom występującym w pożywieniu.
Czym są kwasy omega 3?
Kwasy omega 3, to rodzina wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, występująca głównie w rybach, roślinach morskich (glony, wodorosty) oraz owocach morza (krewetki, małże, ślimaki, kalmary, ośmiornice itp.)
Badania pokazały, że produkty bogate w te związki korzystnie oddziałują na przebieg choroby wieńcowej, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po zawale mięśnia sercowego, na przebieg niewydolności serca, zapobiegają napadom migotania przedsionków, zwłaszcza po operacjach na sercu. Okazuje się, że omega 3 nie tylko działają leczniczo w wymienionych stanach chorobowych, ale mają także działanie profilaktyczne – w małych i umiarkowanych dawkach zmniejszają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej oraz ryzyko rozwoju niewydolności serca. Ale to nie wszystkie korzyści płynące z diety obfitującej w te dobre tłuszcze. Dostępne są również badania, mówiące, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 zapobiegają rakowi piersi, prostaty i okrężnicy oraz w leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych (reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna). Zmniejszają również stany zapalne, korzystnie wpływają na układ nerwowy, zapobiegając chorobom neurologicznym oraz podwyższają próg bólowy.
Pamiętajmy jednak, że nie tylko ilość w diecie kwasów tłuszczowych omega 3 jest ważna, ale także ich proporcje do kwasów omega 6. Ich optymalny stosunek może zapewnić dobrze zbilansowana dieta. Lepiej więc zwiększyć spożycie ryb, czy owoców morza, niż decydować się na niekontrolowaną suplementację.