Zapotrzebowanie na sen jest bardzo różne dla każdego gatunku. Czy wiedziałaś, że żyrafom wystarczą jedynie 2 godziny drzemki na dobę, podczas gdy nietoperze każdej nocy zapadają w sen trwający aż 20 godzin. Jeśli chodzi o ludzi to sen jest także kwestią bardzo indywidualną. Średnia liczba godzin, które przesypiamy w ciągu doby to 8-9 godzin. Jednak zdecydowanie najwięcej czasu na sen mają noworodki, które skutecznie to wykorzystują, śpiąc aż około 18 godzin dziennie.
Na prawidłowe myślenie oraz libido
Fizjologicznie sen przede wszystkim ma podstawowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bez snu nie możemy mówić więc o zdrowym życiu psychicznym. Z pewnością niejednokrotnie boleśnie odczułaś skutki jednej nieprzespanej nocy w postaci spadku dobrego nastroju, motywacji, spowolnienia reakcji utrudnienia skupienia uwagi. Sen niezbędny jest do zachowania podstawowych czynności życiowych. Dzięki odpowiedniej ilości snu nabieramy sił, chronimy organizm przed chorobami, wzrostowi ulega nasza wydajność. Sen skutecznie regeneruje nasz umysł, pobudzając myślenie i kreatywność. Sen jest także niezwykle ważny dla osiągnięcia prawidłowego poziomu zarówno męskiego hormonu płciowego – testosteronu, jak i jego żeńskiego odpowiednika – estrogenu, W wypadku już 24-godzinnego niedoboru snu znacznie maleje nasze libido.
Na piękną skórę oraz dobry wzrok
Sen jest niezwykle ważny także dla zdrowej i pięknej skóry. Podczas snu bowiem do poszczególnych tkanek oraz komórek dostarczony zostaje tlen. W trakcie snu wyrównane zostają także ciśnienie oraz oddech. Nie mówiąc już o oczach i wzroku, na dobrą kondycję których wpływa witamina A zamieniana podczas snu na retinol. Tak ważny dla funkcjonowania naszego organizmu hormon wzrostu odpowiedzialny za wzrost oraz regenerację tkanek jest produkowany podczas snu.
A po nieprzespanej nocy…
Obecnie coraz częściej zmuszone jesteśmy poświęcać kilka godzin zarezerwowanych w teorii tylko dla snu innym zadaniom – nauce, pracy, bliskim. Wówczas niezwykle ważne jest, aby szybko zregenerować siły. Możesz to zrobić serwując sobie krótką drzemkę, ważne, aby nie trwała ona dłużej niż 20 minut. Dłuższe spanie może nas jeszcze bardziej zmęczyć. Stracone godziny lepiej odespać po prostu w weekend.