Potliwość jest naturalnym procesem wydalenia wody z każdego organizmu. Jednak zwłaszcza latem daje o sobie znać jak nigdy. Na pocenie narażone jesteśmy w ciągu upalnego dnia, kiedy mamy nadwagę czy stresujemy się. A wielokrotnie sama troska o higienę zawodzi… Jak wygrać zatem z nieestetycznymi plamami pod pachami?
Odpowiednia odzież
Ubranie na okres upałów i żaru z nieba powinno być lekkie oraz przewiewne. Preferujemy jasne kolory ze względu na to, że w przeciwieństwie do czarnego stroju nie przepuszczają promieni słonecznych, skutecznie je odbijając. Pamiętać należy, iż każda dodatkowa warstwa ubrania, a zatem każda zbędna falbanka sprawia, że ryzyko spocenia się jest większe. Zatem absolutnie nie zaleca się ubierania na tak zwaną cebulkę.
Lekka dieta
Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że nasz sposób odżywiania znacznie wpływa na intensywność wydzielanego potu. Okazuje się, że najbardziej niekorzystne działanie wykazują ostre, mocne przyprawy oraz dania. Również alkohol, gorące napoje czy herbatki ziołowe typu lipa i dziki bez są zdecydowanym sprzymierzeńcem plam pod pachami. Bardzo ważna jest odpowiednia i lekka dieta – dużo wody, częste i małe posiłki, owoce do woli.
Tabletka na pocenie się!
Dzisiaj wiele problemów zdrowotnych udaje się rozwiązać z pomocą najróżniejszych medykamentów. Okazuje się, że działanie tradycyjnego antyperspirantu z powodzeniem możemy wspomóc od wewnątrz. Wszystko dzięki specjalnym tabletkom wyprodukowanym na bazie między innymi szałwii, skrzypu polnego, pokrzywy czy melisy. Jeśli obawiasz się kolejnych nieprzyjemnych dla zmysłów sytuacji kiedy dezodorant zawodzi, odwiedź aptekę i zapytaj o tabletki hamujące wydzielanie potu. Leki stworzone są z naturalnych składników, zatem można je stosować bez obaw o własne zdrowie.
Przy nadmiernej potliwości…
Jeśli pojawia się problem nadmiernej potliwości, zazwyczaj jest bardzo uciążliwy i powoduje ogromny dyskomfort. Na szczęście w wypadkach zbyt intensywnego pocenia się możemy liczyć na wsparcie medycyny. Lekarze w trudnych przypadkach polecają wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która skutecznie hamuje wydzielanie potu w miejscu wstrzyknięcia. Zabieg przeprowadzany jest raz na pół roku, po czym należy go powtarzać. Innym sposobem na wyleczenie się z tej mało przyjemnej przypadłości jest ingerencja chirurgiczna w postaci usunięcia gruczołów potowych.