Lakier do włosów począwszy od lat 70-tych jest nieodłącznym atrybutem damskiej kosmetyczki oraz niekwestionowanym symbolem kobiecości. Angielski odpowiednik nazwy lakieru do włosów znalazł się w roli tytułowej filmu Hairspray. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się co tak naprawdę rozpylasz wokół głowy każdego ranka? Otóż lakier do włosów to nic innego jak roztwór żywicy. Te naturalne żywice odnaleźć można było w pierwszych na świecie lakierach. Dzisiejsze żywice to kompolimetry: octanu winylu czy akrylowe. Żywica rozpylona na powierzchni włosów tworzy cienką warstwę, łącząc i utrwalając skrzyżowane włosy. Trwałość lakierów oraz ich odporność na warunki atmosferyczne zależy między innymi od rodzaju żywicy oraz jej ilości w wyprodukowanym lakierze.
Lakier ekologiczny – czy warto?
Współczesna troska o środowisko doprowadziła do tego, że mamy dzisiaj także ekologiczny lakier do włosów. Na czym polegają jego pronaturalne właściwości? Z pewnością zawiera mniej sztucznych składników na rzecz większej liczby protein, które wzmacniają strukturę włosów. Niestety stopień utrwalenia fryzury po zastosowaniu takiego lakieru jest zdecydowanie słabszy niż tradycyjnego. Z drugiej strony zaś częste używanie lakieru ekologicznego nie spowoduje tak dramatycznego w skutkach obciążenia włosów oraz obniżenia ich kondycji. Poza tym lakier ekologiczny świetnie pomoże ci uzyskać efekt podwojonej objętości bez użycia alkoholu czy gazu.
Nie tylko do włosów!
Dawno temu już lakier do włosów znalazł wiele ciekawych zastosowań ułatwiających codzienne życie. Oprócz utrwalenia fryzury, dzięki lakierowi do włosów usunąć możesz w ekspresowym tempie lekkie zabrudzenia na przykład na koszuli lub sukience. Wystarczy rozpylić lakier na powierzchni ubrania, po czym po kilku chwilach zetrzeć razem z zabrudzeniem. Często lakier do włosów stosowany jest jaki środek zapobiegający brudzeniu się zasłon. Spróbuj popryskać lakierem świeżo uprane zasłony. Ważne jest, aby zaaplikować nie jedną, a kilka warstw. Dzięki lakierowi do włosów odnowisz również stare i znoszone buty. W ciągu niemal kilku sekund zdążysz spryskać powierzchnię butów, sprawiając, że będą wyglądały one jak nowe.
Patrycja Bednarek