Kto jest bez winy, niech rzuci kamieniem. Czy są wśród nas osoby, które nie piją kawy, nie sięgną od czasu do czasu po kieliszek wina czy kufel piwa do obiadu? A co z tabletkami? Czy wszystkie są bezpieczne i czy przy okazji leczenia innych chorób, nie niszczą naszej wątroby?
Objawów jest naprawdę wiele, nie tylko żółte zabarwienie skóry. Cera może stać się szara, a nawet brązowa czy „ołowiana”. Nastąpić może wysypka skórna lub silny ból głowy towarzyszący bólom podżebrowym. Jeżeli czujecie kłucie, opisywane często jak „dźganie nożem” czy długi lecz lżejszy ból w okolicy wątroby- to też może być ważny znak. Nie bagatelizujcie tych objawów.
Pamiętajcie jak ważnym wątroba jest organem i jak trudno przejść operację jej przeszczepu. Bardzo ważną rolą z punktu widzenia dietetyki jest produkcja żółci, której zadaniem jest emulgacja tłuszczów. Ponadto żółć pełni rolę detoksykacyjną dla organizmu., więc zwyczajnie wątroba pomaga nam oczyścić organizm z toksyn- oczywiście gdy sama jest zdrowa.
Zamiast leczyć choroby, zapobiegaj im.
* Unikaj kofeiny, alkoholu, sztucznych barwników, konserwantów, leków, nikotyny i słodzików
* Zaczynaj dzień od wypicia letniej wody z cytryną
* Unikaj smażonych i ciężkich potraw
* Jeżeli bierzesz jakieś leki, staraj się nie łączyć ich i popijaj je zawsze wodą. Przez ok. godzinę po łyknięciu tabletki, nie spożywaj grejpfrutów bo mogą one bardzo wzmocnić działanie leków
* Pij soki warzywne oraz herbatę z mniszka lekarskiego i pokrzywy jak tylko się da. Zamień mocną czarną herbatę na ziołowe.
* Chodź spać nie później niż o 23.00. Wątroba najbardziej aktywna jest od 23.00 a 3.00 i to wtedy zacznie się regenerować, jeżeli dasz jej odpocząć
Dieta w profilaktyce chorób wątroby jest bardzo prosta i zdrowa. Można stosować ją zawsze i przy okazji obniżyć ryzyko zawałów serca, miażdżycy i nadciśnienia.
Białko powinno być pełnowartościowe i chude
Pochodzić powinno z produktów takich jak: mleko, twaróg, jogurt, kefir, ryby, drób, ogranicza się natomiast spożycie mięs czerwonych (wołowina, cielęcina). Jeżeli chodzi o przygotowanie potraw, powinny one być w miarę lekkie, nie smażone na głębokim oleju. Patelnia grillowa, oraz piekarnik to świetne zamienniki zwykłej patelni i teflonu.
Nie smaż potraw- tłuszczu jak najmniej
Tłuszcze stosowane do smażenia nie są wskazane. Podaje się je na surowo do gotowych potraw. Stosujemy masło, oliwę z oliwę, olej rzepakowy i słonecznikowy oraz olej lniany. Zabrania się natomiast spożywania tłuszczów takich jak : smalec, słonina, łój. U chorych u których występuje tak zwane „gorzkie odbijanie” tłuszcze redukuje się do bardzo niskiego poziomu, dlatego, jeżeli zauważyliście u siebie objawy chorej wątroby- skontaktujcie się z lekarzem.
Węglowodany raczej złożone
Zaleca się ograniczenie spożywania cukrów prostych, zawartych zarówno w cukrze do słodzenia, jak i słodyczach.
Z cukrów prostych najbardziej poleca się fruktozę występującą w miodzie i owocach. Można jej spożyć do 30 g dziennie.
Warzywa i owoce
To sprawa często indywidualna. Jeżeli chcesz zapobiec chorobie- spożywaj ich dużo i w stanie surowym. Jak największa różnorodność zapewni odpowiednie witaminy, sole mineralne oraz błonnik dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Jeżeli cierpisz już na dolegliwości wątrobowe, powinieneś spozywać gotowane warzywa i owoce, zrobione z nich zupy, soki, koktajle i musy. Nie jedz owocowych lodów ani sorbetów, a zupy również spożywaj w temperaturze zbliżonej do pokojowej. Nie przyprawiaj ostro jedzenia i stosuj majeranek, miętę oraz pokrzywę.
Pamiętaj, żeby w razie wątpliwości zapytać specjalisty i poradzić się kogoś odpowiedniego nim sam zaczniesz stosować jakąkolwiek kurację na własną rękę.