Coraz więcej czasu spędzamy w biegu. Nie mamy chwili aby usiąść i zjeść posiłek w spokoju, z rodziną. Często nie pamiętamy nawet co jedliśmy na śniadanie i czy w ogóle zdążyliśmy je zjeść, a może tylko „złapaliśmy coś w locie” do pracy? Życie na wysokich obrotach to nie tylko nieregularne pory posiłków, ale również dużo stresu i popijanie kawy oraz napojów energetycznych nawet kilkanaście razy w ciągu dnia.
Myślicie, że ujdzie Wam to bezkarnie? Niestety traktowanie żołądka w ten sposób bardzo szybko odbije się na Waszym zdrowiu. Zobaczcie jakie są główne przyczyny problemów żołądkowych- w tym również wrzodów i zapalenia błony śluzowej- a to już poważne schorzenia!
Przyczyny wyzwalające choroby to przede wszystkim:
* Stres
* Stosowanie aspiryny i innych leków przeciwzapalnych
* Palenie papierosów
* Nadużywanie alkoholu
* Dieta o wysokiej zawartości mięsa
* Żucie gumy
* Zbyt mało warzyw i owoców w diecie
* Picie napojów gazowanych i słodzonych słodzikami
* Brak systematyczności w spożywaniu posiłków
* Głodzenie się oraz przejadanie
* Picie nadmiernej ilości kawy- przede wszystkim rozpuszczalnej
* Picie napojów energetycznych
* Wymiotowanie wymuszane
Pamiętajcie, że objaw jest czymś co wskazuje na głębszy problem i absolutnie nie można ich bagatelizować.
Obserwuj się i zastanów czy problem nie dotyka Ciebie.
* Przede wszystkim zaobserwujcie ile razy w ciągu dnia chodzicie do toalety „za potrzebą” i czy jest to mniej więcej o tych samych porach dnia. Pamiętajcie, że codzienne wypróżnienia są bardzo ważne i jeżeli zdarzają się Wam przerwy w tej czynności, oznacza to, że toksyczne substancje, które powinny zostać wydalone, ciągle znajdują się w Waszym organizmie.
* Objawem problemów z jelitami i żołądkiem są również biegunki, które mogą spowodować odwodnienie organizmu i wypłukanie cennych substancji mineralnych. Jeżeli zdarzają Ci się takie wypadki, zastanów się co jest przyczyną.
* Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy reagujecie pozytywnie na wszystkie pokarmy? Może po spożyciu np. cebuli czy papryki, czujecie pewien dyskomfort.
Może gdy zjecie coś tłustszego, czujecie ucisk w górnej części brzucha. Jeżeli jakieś pokarmy powodują u Was uczucie ciężkości, lub inne nieprzyjemne uczucie- może to świadczyć o nadwrażliwości jelitowej, która nie leczona może prowadzić do poważniejszych komplikacji.
Najprostszym sposobem na to, aby zapobiec bólom brzucha, biegunkom czy zaparciom, jest zdrowa, regularna dieta i usystematyzowany, spokojniejszy tryb życia.
Jednak jeżeli jest już za późno i macie zdiagnozowane problemy z żołądkiem lub czujecie, że lada moment będzie gorzej… Spróbujcie włączyć do swojej diety chociaż kilka podanych poniżej pokarmów.
Pokarmy zalecane:
Gotowane i duszone warzywa ( w tym warzywa kapustne w większych ilościach)
Koktajle owocowe i warzywne na maślance, kefirze lub mleku
Awokado, brzoskwinie i melony mają właściwości osłaniające
Herbata z rumianku- łagodzi układ pokarmowy
Prawoślaz lekarski- łagodzi podrażnienia, wpływa kojąco
Lukrecja- od wieków stosowana na owrzodzenia i zapalenia śluzówki żoładka