Kosmetyki powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Szkodzą im wysoka temperatura, światło i bakterie, które rozkładają tłuszcz.
Aby pozostawały świeże, trzymaj je więc z dala od źródła ciepła i światła. Pamiętajmy o właściiwym (czyli szczelnym) zamykaniu opakowań. Pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej jełczeją. Poza szczelnym zamknięciem kosmetyku jego świeżość zachowamy, nakładając go czystymi rękoma. Idealnie byłoby używać szpatułek, ale nie do każdego kosmetyku są one dołączane – kobiety z reguły skarżą się, że i tak je gubią albo nie bardzo wiedzą, gdzie trzymać, by faktycznie pozoostały one sterylne.
Kiedy kosmetyk już nie nadaje się do użycia? Oczywiście nie powinno się stosować kosmetyków po utracie daty ważności. O kosmetyku lepiej zapomnieć, gdy preparat zmienił kolor, zapach czy konsystencję.
To służy kosmetykom:
- ustawiajmy kosmetyki w suchym, zaciemnionym i chłodnym miejscu,
- na niektórych opakowaniach producent zaleca przechowywać kosmetyk w lodówce,
- najlepiej sprawdzają się preparaty w tubkach, z pompką – zapewniają bardziej higieniczne warunki użytkowania produktu,
- szpatułki do nakładania kremu w słoiczku są higieniczniejsze niż wkładanie palców do słoiczka,
- po każdym użyciu kosmetyku nakrętkę należy zakręcić na tyle mocno, aby nie dostały się do niego mikroorganizmy z powietrza,
- spiralkę mascary powinno się systematycznie przemywać wodą lub tonikiem, po umalowaniu rzęs dokładnie zakręcić kosmetyk,
- najlepiej trzymaj kosmetyki z dala od wilgoci, tak więc łazienka to nie najlepsze miejsce na trzymanie kosmetyków
- oddzielajmy kosmetyki od akcesoriów takich jak pędzle, gąbki, pęsety, temperówki (na nich zbiera się więcej zanieczyszczeń i bakterii).
- pędzle i gąbeczki trzeba myć co najmniej raz na dwa tygodnie, używając do tego ciepłej wody i mydła w płynie.
- perfumy stawiaj z dala od światła i gorąca. Jeśli zapach się znudzi, najlepiej zamknąć produkt w kartoniku i ułożyć w pozycji leżakującego wina z lekko przechylonym koreczkiem do dołu. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnemu dostawaniu się powietrza do butelki. Pamiętajmy jednak, że perfumy od otwarcia są świeże do trzech lat.
Grażyna Kowalik