Niestrawność to najprościej niezdolność do trawienia spożytego pożywienia. Jest to ciężka przypadłość do leczenia. Choroba ta dotyka około 25-40% młodzieży i dorosłych. Większość osób z niestrawnością nie wymaga leczenia, gdyż przybiera mało groźną formę.
Niestrawność powoduje przykre dolegliwości, wśród nich są:
- ból i dyskomfort w okolicach górnej części brzucha
- wrzody
- zaburzenia perystaltyki
- niestrawność (dyskomfort trawienny)
Dolegliwości gastryczne związane z niestrawnością powodowane są przez:
- spożywanie zbyt obfitych posiłków
- spożywanie za dużej ilości tłuszczu, który spowalnia trawienie
- nadmierne spożycie alkoholu i palenie tytoniu
- zaburzenia w funkcjonowaniu flory bakteryjne przewodu pokarmowego
- zaburzenia natury psychicznej, zaburzenie neurologiczne
Przypadki w występowaniem wrzodów częściej notuje się u mężczyzn, a przypadki zaburzenia trawienia częściej występują u kobiet. Niektóre leki takie jak aspiryna i inne leki przeciw bólowe mogą powodować niestrawność. Niestrawność może być spowodowana przed nadmierne suplementowanie żelaza, suplementowanie metforminą, erytromycyną. Zamiennik tłuszczu orlistat również powoduję tą dolegliwość. Osoby przyjmujące hormony – kortykosteroidy również mogą miewać objawy niestrawności.
Niestrawność może być leczona za pomocą preparatów ziołowych. Do preparatów ziołowych, które mogą pomóc w niestrawności można zaliczyć: czosnek, rumianek, korę wierzby, miętę, lukrecję, nasiona kopru włoskiego. Korzystnie również działają przyprawy takie jak majeranek, kminek, imbir. Niestrawność leczona jest lekami zobojętniającymi pH w żołądku. Może to być wapń lub np.: popularna cymetydyna, (która jest również przepisywana w alergiach). W wyniku długotrwałego podawania leków zobojętniających środowisko żołądka, może rozwinąć się Helicobacter Pyroli.
U osób, u których niestrawność trwa kilka tygodni, powinny się one skonsultować się z lekarzem. Lekarz powinien dokonać oceny, wykluczyć lub potwierdzić poważniejsze schorzenia. Pacjenci powyżej 45 roku życia, u których występują niestrawność i smoliste stolce, utrata apetytu, ból w trakcie połykania pokarmu, wymioty z krwią powinni spotkać się z lekarzem niezwłocznie.
Leczenie dietetyczne niestrawności polega na wyeliminowaniu możliwych przyczyn niestrawności, uregulowanie ilości i pór spożywania posiłków. Należy wyeliminować gazowane napoje. Spożywane produkty należy dokładnie gryźć i przeżuwać. Ostatni posiłek powinno się spożywać 2-3 godziny przed snem. Należy unikać nadmiernej ilości owoców. Spożywane owoce i warzywa nie należy spożywać w surowej formie. Niekiedy niestrawność powodowana jest przez nietolerowanie laktozy. Wówczas należy wykluczyć z diety mleko. Przetwory mleczne mogą pozostać. Nie należy spożywać mocnej herbaty i kawy, a także ostrych przypraw. Produkty ciężkostrawne takie jak nasiona roślin strączkowych, a także warzywa kapustne, pieczywo z dużą ilością ziaren i otrąb należy zdecydowanie ograniczyć. Z technik kulinarnych należy ograniczyć smażenie, a posiłki przyrządzać za pomocą gotowania, duszenia.
Arkadiusz Tuwalski