Kobiety w ciąży powinny dbać o siebie w sposób szczególny. Muszą regularnie odwiedzać lekarza, dobrze się odżywiać, zapewniać sobie odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Powinny też szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej, gdyż nieleczone stany zapalne zębów i dziąseł mogą być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej dziecka czy nawet porodu przedwczesnego. Jak więc nie dopuścić do tego typu powikłań oraz w jaki sposób zadbać o zęby w czasie ciąży?
Przygotowując się do ciąży warto zadbać o gruntowne wzmocnienie naszego organizmu. Kobiety przyjmują wówczas kwas foliowy, witaminy i mikroelementy, zmieniają dietę, dbając o dostarczanie wraz z posiłkiem wszelkich niezbędnych składników. Nie należy w tym czasie zapominać o kontroli zębów. Dowiedziono bowiem, że zapalenie przyzębia prowadzi do wzrostu poziomu substancji biologicznie czynnych, które mogą mieć wpływ na przedwczesny poród lub niską wagę nowonarodzonego dziecka. Wizyta u stomatologa, który oceni stan zębów i w razie potrzeby je wyleczy, powinna być obowiązkową pozycją w kalendarzu przyszłej mamy. Regularne czyszczenie, nitkowanie i właściwa, pełnowartościowa dieta to najlepsza profilaktyka jamy ustnej, jakiej powinny przestrzegać kobiety w ciąży.
(Nie)pierwsza wizyta
Podczas pierwszej, „ciążowej” wizyty stomatologicznej, należy poinformować lekarza o swoim stanie. Najlepiej jest iść do dentysty na początku ciąży i sprawdzić czy istnieją problemy stomatologiczne wymagające leczenia. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. Jeśli nie jest to konieczne nie należy w okresie ciąży wykonywać zdjęć RTG, stosować środków znieczulających, przeciwbólowych oraz antybiotyków. W razie konieczności lekarz zastosuje taki lek, który bez obaw można stosować u pacjentek w ciąży. W wywiadzie ze stomatologiem należy udzielić wszelkich istotnych informacji, takich jak wcześniejsze ciąże, poronienia czy zażywane leki. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy natomiast trzymać się ściśle określonych zaleceń – np. nigdy nie przekraczać przepisanej dawki leków.
Jak dbać o zęby w czasie ciąży?
Jeśli wizyta kontrolna u stomatologa potwierdziła, że zęby nie wymagają leczenia, a jedynie szczególnej ochrony, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym do końca ciąży zachowamy zdrowie jamy ustnej:
* Szczotkuj zęby dwa razy dziennie
Należy czyścić zęby i język co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor.
* Codziennie stosuj nić dentystyczną
Należy codziennie nitkować zęby, czyszcząc miejsca do których nie dociera szczoteczka.
* Ogranicz spożywanie przekąsek bogatych w cukry lub skrobię
Przekąski bogate w cukry lub skrobię zawierają kwasy, które mogą niekorzystnie wpływać na szkliwo zębów. Napoje gazowane i słodycze mogą z kolei prowadzić do próchnicy zębów. W czasie ciąży należy więc nie spożywać lub spożywać mniej słodkich i gazowanych produktów, a jeść więcej owoców i warzyw.
* Dbaj o odpowiedni poziom wapnia w organizmie
W ciąży postawmy na produkty bogate w wapń, który wzmocni zęby i kości dziecka. Źródłami wapnia są m.in.: mleko, ser, fasola oraz zielone warzywa.
Zobacz także:
Jak dbać o higienę jamy ustnej Twojego dziecka?
Licówki – rozwiązanie nie tylko estetyczne
Dlaczego warto ograniczyć spożycie białego cukru
Alejakobiet.pl