1,2K
Tradycyjne, czy rektyfikowane? Jasne, ciemne, a może o jaskrawym zabarwieniu? Sprawdź, co na temat wyboru płytek do łazienki sądzą nasi eksperci i przekonaj się, czy szerokość fug rzeczywiście ma znaczenie.
To powinieneś wiedzieć na temat płytek łazienkowych
Wybierz płytki rektyfikowane, jeśli jesteś wymagający
Na kilka chwil zanim zdecydujesz o kolorze oraz sposobie wykończenia płytek łazienkowych zastanów się, czy wystarczy ci tradycyjny produkt, czy może coś bardziej wyszukanego.
Co do zasady, płytki łazienkowe dzielimy na:
- Płytki klasyczne (inaczej: kalibrowane): tradycyjne płytki o delikatnie zaokrąglonych narożnikach. Ich krawędzie są dość wyraźnie zarysowane, ale w sklepie zapłacisz za nie nawet o połowę mniej od tych rektyfikowanych.
- Płytki rektyfikowane*: produkt najwyższej kategorii. Płytki, których krawędzie zamykają się kątem prostym, są wykonane z wysoką precyzją i dbałością o szczegóły. Droższe, ale poddawane dodatkowej obróbce, dzięki czemu mogą być łączone bez konieczności użycia fug (idealnie równa krawędź pozwala na układanie płytek jedna obok drugiej).
* Płytki rektyfikowane są płytkami, które stosuje się w dużej mierze w łazienkach minimalistycznych o dużych, wykończonych na wysoki połysk powierzchniach, gdzie zastosowanie fug nie jest dopuszczalne.
Płytki łazienkowe: jasne i ciemne, które będą lepsze?
Odpowiedź na pytanie, na jaki kolor płytek łazienkowych powinieneś się zdecydować nie jest jednoznaczny.
Płytki o ciemnym zabarwieniu ułatwiają eksponowanie dodatków. Zatem, jeśli zależy ci na podkreśleniu chromowanych akcesoriów lub twoja łazienka może pochwalić się oryginalnym kształtem umywalki, kruczoczarne ściany okażą się właściwym rozwiązaniem – mówi nam ekspert Sanco Design.
Poza tym głęboka czerń potęguje wrażenie przestrzeni, szczególnie w małych wnętrzach, w których nie ma dostępu do okna. Jeśli dodać do tego chłodne światło w zakresie 6000 do 6500 K, taka łazienka będzie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.
Z kolei jasne płytki świetnie korespondują z nieco większymi i dobrze oświetlonymi (światłem naturalnym) łazienkami, których aranżacja ma wpisywać się w charakter wszystkich pozostałych pomieszczeń użytkowych.
Delikatne odcienie brzoskwini, beżu i wanilii będą skutecznie korespondowały z klasycznymi meblami łazienkowymi.
Rozmiar płytek łazienkowych ma znaczenie
Wybieraj spośród wielkoformatowych płytek łazienkowych, które optycznie powiększą twoją łazienkę. Układaj je poziomo i staraj się unikać dużych odstępów między nimi.
Jeśli jesteś właścicielem niewielkiej łazienki, dobrym wyborem okażą się polerowane, połyskujące płytki o ciemnych barwach, np. wcześniej wspomnianej przez nas czerni, mocnym fiolecie lub brązie.
Remont? Płytki dopasuj do akcesoriów i mebli
Zależy ci tylko na odświeżeniu wnętrza łazienki i nie chcesz wymieniać wszystkich elementów wyposażenia? Kolor oraz sposób wykończenia płytek skoreluj z meblami oraz akcesoriami łazienkowymi, które kupiłeś kilka lat temu.
Trzymaj się zasady: wysoki połysk akcesoriów łazienkowych oraz frontów mebli do minimalistycznych, nowoczesnych i surowych wnętrz. Matowe baterie, uchwyty na ręczniki, mydelnice będą odpowiednie do klasycznych wnętrz o jasnych płytkach ściennych.
Publikacja przygotowana przy współpracy Sanco Design z naszą redakcją.
Alejakobiet.pl