817
Niektórych badań nie można zaniedbywać, nawet gdy zdrowie dopisuje. Dzień Kobiet to idealny moment na poznanie profilaktyki, którą powinna wykonać każda trzydziesto- i czterdziestolatka.
Niezbędne badania dla trzydziestolatki
Lista kluczowych badań dla trzydziestolatki nie jest długa, ale jest bardzo ważna. Po 30 roku życia w organizmie kobiety dochodzi do pierwszych poważnych zmian.
– Zmienia się poziom hormonów, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy. Zagrożenie wzrasta w przypadku występowania nowotworów w rodzinie. To nie jedyne zmiany – nieprawidłowy poziom hormonów płciowych wpływa na cały organizm kobiety – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Raz w roku należy pamiętać o kontroli ginekologicznej z wykonaniem cytologii
i USG piersi. Te proste badania pozwalają wykluczyć raka szyjki macicy i raka piersi.
Bez względu na wiek raz na pół roku warto wykonać przegląd stomatologiczny. Jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, lekarz wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację.
Cennym źródłem informacji są również coroczne badania moczu i krwi. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się chorób.
Panie, które lubią korzystać z uroków słońca powinny ocenić zmiany skórne przy pomocy badania dermatoskopem (raz w roku).
Badania dla kobiety 40+
Każda czterdziestolatka powinna bacznie obserwować swoje ciało i niezwłocznie zgłaszać się z niepokojącymi objawami do lekarza. Istnieją jednak badania, które należy wykonać, nawet jeśli nie dzieje nic złego się.
– W tym wieku mogą pojawiać się pierwsze oznaki chorób oczu. Bardziej podatne na uszkodzenia i działanie szkodliwych czynników stają się zęby. Dodatkowo warto skontrolować układ oddechowy – szczególnie dotyczy to osób palących papierosy – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista i pulmonolog.
Jakie badania wykonać?
Do kalendarza trzeba dopisać ocenę dna oka, które wykluczy choroby oczu oraz umożliwia rozpoznanie cukrzycy i nadciśnienia.
Nie można zapominać o spirometrii (raz na dwa lata) – to bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i pozwala ocenić pojemność płuc.
Po 40 roku życia często pojawia się niedoczynność tarczycy – warto wykonać badanie hormonów, które je wykluczy. Podobnie jak po trzydziestce, należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa (raz na rok), stomatologa (raz na pół roku), a także badaniach krwi
i moczu (raz na rok).
Alejakobiet.pl