Dyskomfort związany ze zbyt dużą ilością gazów jest uciążliwy i bywa dojmujący. Zwykle wzdęcia nasilają się z upływającym dniem, prawidłowością jest, że im więcej źle skomponowanych posiłków za nami tym większy dyskomfort związany ze wzdęciami. A przecież prościej jest zapobiegać i to za pomocą diety. Jak to zrobić – oto 5 kroków do sukcesu w walce ze wzdęciami.
Wzdęcia są uczuciem subiektywnym i najczęściej łączone są z ilością gazów w przewodzie pokarmowym. Wszystkie osoby, które chcą zapobiegać wzdęciom łączy objaw uczucia zwiększonego obwodu brzucha.
Jak jeść, by zapobiegać wzdęciom?
Na początek zanalizujmy swój sposób jedzenia – jeśli jemy szybko i nieregularnie prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć rośnie. Jak zatem jeść? Przede wszystkim jeść więcej posiłków (4,5 dziennie) co spowoduje zmniejszenie porcji. Każdą kęs dokładnie gryziemy i przeżuwamy – dzięki temu resztki jedzenia nie będą zalegać w jelitach i fermentować.
Jeśli mamy skłonności do wzdęć to w trakcie jedzenia nie należy zbyt dużo rozmawiać. Rozmawiając połykamy powietrze, którego składnikiem jest tlen nieodzowny w procesie fermentacji, którego chcemy przecież uniknąć.
Co jeść, aby zapobiegać wzdęciom?
Zacznijmy o tego czego nie jeść – poniższa lista skądinąd zdrowych produktów zawiera to, czego powinniśmy unikać jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu wzdęć. Jednak najlepiej zastosować samoobserwację, aby wykluczyć te składowe jadłospisu, po których odczuwamy wzdęcia.
- Groch;
- Fasola;
- Kapusta,
- Kalafior,
- Brokuły
- Pieczywo razowe
Przyprawy z umiarem
Pikantne smakołyki będą zwiększały dyskomfort związany ze wzdęciami, dlatego przyprawiając poszczególne dania sięgajmy po łagodniejsze zamienniki takie jak: liść laurowy, imbir, fenkuł (koper włoski – na pewno kojarzycie herbatkę z tej rośliny stosowaną na kolkę u dzieci), bazylia, anyż czy cynamon. Te przyprawy działają wiatropędnie i zmniejszają dolegliwości związane ze wzdęciami.
Sok z cytryny na wzdęcia
Swój dzień zacznij od wypicia (małymi łykami) szklanki soku z cytryny połączonego w proporcjach 1 : 1 z przegotowaną, ostudzoną wodą.
Ruch także na wzdęcia
Wzdęcia są związane z nieprawidłowościami w przemianie materii. Ruch ją przyśpiesza, warto też wiedzieć, że połknięte powietrze najłatwiej usunąć z organizmu w pozycji wertykalnej (stojąc lub chodząc).
Alejakobiet.pl