Strona główna Aktualności Jak zatamować krwotok z nosa? Szybki poradnik na wakacyjne urazy

Jak zatamować krwotok z nosa? Szybki poradnik na wakacyjne urazy

przez admin

Wakacje to czas, w którym większa ilość wolnego czasu naszych pociech oznacza ich zwiększoną aktywność fizyczną. Bieganie, skakanie, wszelkiego rodzaju gry oraz inne sporty są pod wieloma względami pożyteczne i dobre, jednak czasami ich skutkiem ubocznym są siniaki skręcenia i inne drobne kontuzje. Efektem wakacyjnych przygód może być też krwotok z nosa – sprawdźcie jak skutecznie zatamować krwotok z nosa i co zrobić gdy krwawienie nie ustaje.

Krwotok z nosa w wyniku urazu – co robić w pierwszej kolejności

Jeśli Twojemu dziecku leci krew z nosa posadź je krześle i pochyl mu głowę delikatnie do przodu. W ten sposób można kontrolować wypływ krwi z nosa (uwaga: nie należy przechylać głowy do tyłu – taka pozycja sprzyja zachłyśnięciu się albo sprowokowaniu nudności). Spytaj dziecko, czy czuje krew spływającą po gardle – jeśli tak, każ ją wypluwać.

Jeśli dziecko jest wystarczająco duże poproś je o ściśnięcie skrzydełek nosa dwoma palcami i przytrzymanie przez 8-10 minut. W tym czasie przygotuj zimne okłady, który należy położyć na nasadzie nosa oraz karku. Ważne jest aby kompres był naprawdę zimy (można go zmieniać), dlatego, że zimno zmniejsza przekrwienie i obrzęk, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych oraz działa przeciwzapalnie.

 

Krwotok z nosa – co zrobić jeśli krwawienie nie ustaje

Jeśli po 20 minutach krwotok nie ustaje należy pojechać do przychodni lub szpitala, gdzie prawdopodobnie zostanie założony opatrunek wewnątrznosowy – taki opatrunek jest zwykle wykonany z gąbki opatrunkowej  lub siatki hemostatycznej.

Jeśli miejsce krwawienia jest widoczne  lekarz może je zamknąć stosując jedną z 2 metod: koagulację elektryczną lub kauteryzację chemiczną  (bardzo często lapisem, czyli azotanem srebra znanym m.in. jako jeden ze sposobów na kurzajki).

Zatamować krwotok z nosa w wypadku większości wakacyjnych urazów jest dość prosto – jednak ważne są szybka reakcja i szybkie działanie oraz cezura czasowa – jeśli po 20 minutach krwotok z nosa nie ustaje należy udać się do lekarza, najlepiej laryngologa.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej