Twoje dziecko niedługo idzie do pierwszej klasy, a ty zauważyłaś u niego problem z koncentracją? Możesz pomóc swojej pociesze wykorzystując do tego kilka zabaw, do których nie potrzebujesz praktycznie niczego, czego już nie masz w domu. Problemy z koncentracją u dziecka mogą być po części cechą osobniczą, ale w zdecydowanej większości dziecko można nauczyć jak się koncentrować – i to w formie zabawy.
Problem z koncentracją u dziecka a szkoła
Problem ze skupieniem uwagi przez dziecko mogą skutkować gorszymi wynikami w nauce, a tego chcemy przecież uniknąć. Jak zatem na wczesnym etapie dostrzec problem z koncentracją u swojej pociechy?
Przede wszystkim obserwuj swoje dziecko uważnie: czy zadania np. kolorowanie wykonuje z widocznym pośpiechem i nonszalancją, czy liczba błędów jest większa niż u innych dzieci, czy łatwo porzuca aktywność w wyniku niepowodzenia przy wykonywaniu trudniejszych zadań?
Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że dziecko ma trudności ze skupieniem uwagi. Jeśli Twoje dziecko często jest zamyślone i ma problem z byciem „tu i teraz” to pomóc może domowy trening koncentracji.
4 domowe zabawy, które pomogą zmniejszyć problem z koncentracją u dziecka
1. Znikający kolor tęczy
Przygotuj kredki w kolorze tęczy i ułóż je obok siebie. Poproś dziecko o zamknięcie oczu na chwilę, a ty w tym czasie zabierz jedna kredkę. Zadaniem dziecka jest wskazanie koloru kredki, którą zabrałaś.
Jeśli to zadanie jest za trudne zmniejsz ilość elementów do 4,5, a kredki zamień na ulubione zabawki dziecka.
2. Aktywne słuchanie
Czytaj dziecku bajkę lub fragment dłuższej książki (najlepiej nieznanej dziecku). Umów się z dzieckiem, że gdy usłyszy np. słowo „drzewo” to staje prosto jak drzewo lub po prostu klaszcze. Jeśli to ćwiczenie okazuje się zbyt proste to zwiększ ilość słów, których dziecko ma nasłuchiwać, ale nie przekraczając ilości 3.
3. Aktywne słuchanie i pokazywanie
Przygotuj sobie listę 20 słów – np. 10 części ciała i 10 zabawek (zabawki ułóż w zasięgu dłoni swojej i dziecka). Zacznij wypowiadać te słowa jednocześnie pokazując to, co określają. Dziecko ma robić to samo co ty – jednak co kilka słów wprowadź dziecko w błąd – powiedz „nos” a palcem dotknij ucha – zadaniem dziecka jest dotknąć tej części ciała, której nazwę wypowiedziałaś, czyli nosa.
4. Co się zmieniło?
Poproś dziecko o wybranie 10 ulubionych zabawek i ułożenie ich na łóżku. Następnie dziecko wychodzi z pokoju, a ty zmieniasz „aranżację” dokonując 2,3 zmian. Zadaniem dziecka jest przywrócenie pierwotnego ułożenia zabawek.
Klasyka gatunku
Pamiętaj, że oprócz powyższych propozycji możesz z dzieckiem grać np. w memory, gry planszowe czy układać puzzle. Każda taka aktywność stymuluje mózg malucha – efektem wspólnej zabawy będzie zmniejszenie problemów z koncentracją u dziecka
Alejakobiet.pl