Strona główna Aktualności Dlaczego witamina D u dzieci jest taka ważna?

Dlaczego witamina D u dzieci jest taka ważna?

przez admin

I nadmiar, i niedobór witaminy D u dzieci może być niebezpieczny dla ich zdrowia. Owa „witamina słońca” odpowiada za mocne kości i zdrowe zęby, a także wspiera układ mięśniowy oraz immunologiczny. Jej nieodpowiednia ilość  powoduje wiele różnych, często poważnych  dolegliwości. Sprawdź jakich!

Witamina D jest bardzo ważna dla organizmu zarówno dorosłego, jak i dziecka. W obu przypadkach zbyt duża, bądź zbyt mała jej ilość wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Witamina D – dlaczego jest taka ważna?

Witamina D znacząco wspomaga rozwój organizmu dziecka. Nie bez powodu podaje się ją niemal od urodzenia, wraz z wiekiem zwiększając odpowiednio dawki. Dzięki niej wapno wchłania się w układzie pokarmowym. Zaniedbany niedobór witaminy D może przyczynić się do problemów z łamliwością kości, które stają się dużo słabsze oraz problemów z zębami w postaci próchnicy i mikrourazów. Warto mieć na uwadze, że próchnica pojawiająca się już na mlecznych zębach to objaw niedoboru witaminy D.

Większość najważniejszych składników odżywczych dziecko otrzymuje z mlekiem matki. Niestety nie jest ono w stanie zapewnić odpowiednią ilość witaminy D oraz witaminy K, dlatego maleństwo otrzymuje je już zaraz po przyjściu na świat.

Kobieta w ciąży również musi pamiętać o witaminie D


Witamina D
powinna być przyjmowana przez matkę jeszcze w czasie ciąży. Jest ważna i dla niej i dla nienarodzonego dziecka. Kobieta mająca niedobór witaminy D w ciąży może zmagać się z cukrzycą ciążową, nietolerancją glukozy, a nawet szybszym porodem. Z kolei dziecko jest narażone na obniżoną masę kostną, krzywicę oraz niezbyt dobrze rozwinięte zawiązki zębowe. Także w późniejszym okresie życia malucha mogą pojawić się konsekwencje zbyt małej ilości witaminy w okresie ciąży. Okazuje się, że dziecko jest bardziej narażone na alergię, cukrzycę, astmę czy osteoporozę.



Niedobór witaminy D – objawy

Niedobór witaminy D objawia się gorszym samopoczuciem, problemami ze snem i koncentracją. U bardzo małych dzieci może pojawić się lekko spłaszczona główka z tyłu, co wiąże się z rozmiękczeniem kości. Do tego dochodzi brak energii, ból mięśni, a nawet skóry. Zęby są podatne na uszkodzenia, próchnicę i wypadanie, a kości częściej się łamią.

Jak dawkować witaminę D?

Witamina D powinna być dawkowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wolno dawać potomkowi więcej, bowiem można doprowadzić do nadmiaru, który jest równie niebezpieczny jak niedobór. Zbyt duża ilość witaminy D objawia się zaparciami, nudnościami, uszkodzeniem nerek, wymiotami, nadciśnieniem, a nawet zaburzeniem pracy serca. Może także z czasem wywołać kamicę nerek, dlatego nigdy nie wolno podawać dziecku samodzielnie zwiększonej dawki witaminy.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej