716
Dywany to zgodnie z definicją dekoracyjne tkaniny przeznaczone do pokrywania podłóg. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów. W sprzedaży znaleźć można m.in. klasyczne modele wykonane z naturalnych włókien oraz nowoczesne wyroby wytworzone z materiałów syntetycznych. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się dywany shaggy. Ich nazwa wywodzi się z języka angielskiego i oznacza „włochaty” lub „kudłaty”. Określenie to znakomicie charakteryzuje ten rodzaj dywanów. Produkty typu shaggy wyróżniają się bowiem gęstym runem, którego długość wynosić może nawet 10 cm. Takie runo sprawia, że dywan jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Do wykonania popularnych kudłaczy stosuje się zwykle tworzywa syntetyczne takie jak akryl, polipropylen czy poliester. W niektórych przypadkach producenci decydują się na zastosowanie domieszki naturalnej wełny.
Miękkość i efektowny wygląd
Najważniejszą cechą i zaletą dywanów shaggy jest ich miękkość i puszystość. Materiały, których używa się do produkcji są trwałe i bezpieczne dla zdrowia, dlatego z dywanów z powodzeniem korzystać mogą także dzieci. Droższe modele z domieszką wełny zapewniają dodatkowo znakomitą izolację termiczną przed zimną podłogą. Duża elastyczność runa sprawia, że wyróżnia się ono dobrą odpornością na odkształcanie i ugniatanie. Włochacze dostępne są w wielu różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach, dlatego każdy klient bez trudu znajdzie produkt, który będzie pasował do danego pomieszczenia. Miękkość i puszystość dywanów shaggy sprawia, że doskonale nadają się do sypialni. Umieszczać je można również pod stolikami kawowymi w salonie. Ich efektowny wygląd sprawia, że stanowią element dekoracyjny i skutecznie ocieplają wnętrza.
Trudności dotyczące utrzymania czystości
Pomimo tego, że dywany shaggy są miękkie, przyjemne w dotyku i wyróżniają się efektownym wyglądem, problem stanowić może utrzymanie ich w czystości. Najprostszym sposobem na pozbycie się kurzu i zanieczyszczeń jest regularne odkurzanie. Zasadniczo przyjmuje się, że im dłuższe runo kudłacza, tym proces odkurzania trwa dłużej. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do wniknięcia okruchów lub resztek jedzenia w głąb włosia, ponieważ może to prowadzić do szybkiego namnażania się bakterii oraz roztoczy. Dywan należy odkurzać gładką, plastikową końcówką, ponieważ szczotka z włosiem może spowodować uszkodzenie włókien. W przypadku dużych zabrudzeń konieczne jest pranie przy użyciu środków chemicznych dostosowanych do materiału, z którego wykonany został produkt.
Alejakobiet.pl