Refleksologia staje się coraz bardziej popularną terapią z zakresu medycyny alternatywnej. Opiera się ona na założeniu, że poszczególne punkty znajdujące się na stopach połączone są z układami oraz narządami w całym ciele. Ich odpowiednia stymulacja ma na celu pobudzenie organizmu do samoleczenia. Jakie korzyści płyną z masażu stóp? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii?
Wskazania i korzyści z poddania się terapii zonowej
Refleksologia, zwana terapią zonową, dedykowana jest niemal każdemu – bez względu na wiek czy płeć. Pomaga redukować stres i likwidować bezsenność, wspiera pracę układu nerwowego i krążenie krwi, łagodzi bóle różnego pochodzenia (m.in. bóle kręgosłupa, zatok, migrenowe).
Każdy z kilkudziesięciu punktów na stopach odpowiada innym narządom i układom ciała – i tak, na naszych stopach znajdują się m.in. punkty powiązane bezpośrednio z mózgiem, sercem, wątrobą, nerkami, układem limfatycznym, tarczycą, śledzioną kręgosłupem, oczami, uszami, zębami, etc. Stymulacja danego punku poprzez odpowiedni masaż ma wpływać na pobudzenie organizmu do samoleczenia.
Refleksologia jest zatem polecana każdej osobie, która doświadcza stresu, przemęczenia, bezsenności, ogólnego rozdrażnienia, niepokoju wewnętrznego, cierpi na częste infekcje i bóle różnego pochodzenia.
Przeciwwskazania do refleksologii
Refleksologia, choć niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści, nie jest terapią, której może poddać się każdy. Wśród przeciwwskazań należy wymienić m.in. infekcje bakteryjne, gorączkę, pierwszy trymestr ciąży (a także ciążę zagrożoną), zapalenie wątroby, obrzęk serca. Masażowi stóp nie mogą poddać się osoby zmagające się z grzybicą stóp oraz z owrzodzeniami i stanami zapalnymi na stopach.
Refleksologia – zabieg
Terapia nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Podczas wizyty u terapeuty w pierwszej kolejności powinien on przeprowadzić szczegółowy wywiad. Musi bowiem wiedzieć, czy cierpimy na jakieś konkretne schorzenia, co nam dolega, czego oczekujemy po wizycie.
W pierwszym etapie terapeuta przeprowadzi masaż rozluźniający, przygotowujący do właściwego zabiegu. Jest to też czas, w którym może dobrze poznać nasze stopy. Po masażu właściwym, czyli po stymulacji określonych punktów, na koniec terapeuta przeprowadza masaż relaksacyjny.
Czy masaż można wykonywać samodzielnie?
Czy możliwe są skutki uboczne po masażu?
Zdarzają się, choć rzadko. Poza tym zazwyczaj nie są to dolegliwości mocno uciążliwe i szybko przemijają. Należą do nich m.in. zmęczenie, ból głowy, stan podgorączkowy, zwiększone wydalanie moczu, wzmożona praca jelit. Mało prawdopodobne, aby wystąpiły one w dużym natężeniu i wszystkie jednocześnie.
Alejakobiet.pl