Wielu mężczyzn nawet nie myśli o istnieniu swojej prostaty, chociaż można powiedzieć, że stanowi ona sedno męskości. Dlaczego? Czym jest ten gruczoł i jak powinno się go badać?
Kwintesencja męskości
…czyli jaką funkcję w organizmie pełni prostata?
Podejmując temat prostaty nie można pominąć najważniejszego faktu, który jej dotyczy, a mianowicie – każdy mężczyzna ją ma. W języku potocznym przyjęło się mówić o tym gruczole jak o chorobie, przez co często na dźwięk słowa „prostata” nie tylko panowie reagują strachem. W rzeczywistości jednak jest ona bardzo istotnym narządem w męskim organizmie. – Prostata odpowiada za produkcję zasadowego płynu, w którym poruszają się plemniki – tłumaczy dr n. med. Marcin Markuszewski, urolog z Centrum Medycznego Affidea. – Substancja ta dostarcza im też wartości odżywczych oraz pozytywnie wpływa na ich ruchliwość, a więc umożliwia prokreację – dodaje. Warto więc kontrolować stan tego gruczołu, by w porę wykryć ewentualną chorobę w jego obszarze, także tę nowotworową.
Poznaj wroga…czyli co trzeba wiedzieć o raku prostaty i jak go diagnozować?
Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Jakich?
PSA to rodzaj markera nowotworowego. Sprawdzenie jego poziomu umożliwia rozpoznanie zmian zachodzących w prostacie już na wczesnym etapie. Jeżeli poziom PSA wykracza poza normę, często oznacza to rozwój choroby nowotworowej. Może to jednak również być objaw naturalnego rozrostu prostaty. Nie trzeba więc wpadać w panikę, a wraz z lekarzem potwierdzić przyczynę takiego stanu, np. wykonując dodatkowe badania.
Poziom PSA kontrolnie przynajmniej raz w roku powinni sprawdzać wszyscy panowie po 45. roku życia. Badania zupełnie nie trzeba się bać – polega ono na ukłuciu w palec i pobraniu kropli krwi. Nie wymaga to żadnego wcześniejszego przygotowania i jest właściwie bezbolesne.
– MpMRI umożliwia wykrycie raka o średnim i wysokim stopniu zaawansowania – mówi dr n. med. Marcin Markuszewski. – Jest to podstawowe badanie obrazowe stosowane w diagnostyce nowotworu prostaty. Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca wykonywanie go przed każdą planowaną biopsją. Daje to możliwość określenia obszarów w prostacie, w których obecność nowotworu jest najbardziej prawdopodobna, co w większości przypadków eliminuje konieczność kilkukrotnego wykonywania biopsji – dodaje.
Dobre wiadomości…czyli rak to nie wyrok
Na koniec pamiętajmy o jednej rzeczy – żaden nowotwór nie musi być wyrokiem. Dlatego badajmy się regularnie i zachęcajmy do tego wszystkich znajomych mężczyzn.