727
Od wieków zioła są środkiem leczniczym i sprzyjają boskiej urodzie. Dziś już nie trzeba je samodzielnie zbierać i suszyć. Są do kupienia i wykorzystania na problemy zdrowotne i urodowe. Najpopularniejsze to rumianek, szałwia, rozmaryn, mięta i koper włoski.
Rumiankowy szał
Rumianek jest stosowany w pielęgnacji skóry dorosłych i niemowląt. Dzięki właściwościom kojącym, przeciwzapalnym, odkażającym pomaga podrażnionej skórze. Rumiankowa kąpiel to dodatkowe odprężenia ciała – staje się zdrowsza i gładsza. Naparem rumiankowym można ulżyć zmęczonym, obolałym oczom. Wywar jest także doskonałym tonikiem do mycia twarzy – odświeża i nawilża skórę. Rumianek można również pić – wspomaga procesy trawienne i eliminuje ból brzuszka, uspokaja oraz ułatwia zasypanie. Możesz go zasiać w przydomowym ogródku lub w doniczce i korzystać z jego dobrodziejstw przez cały rok. To niezłe ziółko i warto go mieć w domowej apteczce. Może uczulać i przed zastosowaniem rumiankowych kosmetyków upewnij się, że nie znajdujesz się w grupie ryzyka.
Siła rozmarynu
Po pierwsze, sprawdza się jako tonik do przemywania twarzy. Po drugie, koniecznie przyda się w pielęgnacji włosów jako składnik maseczek, szamponów i odżywek. Pamiętaj jednak, że przyciemnia fryzurę, więc nie jest polecany blondynkom. Na szczęście zmywa się z każdym kolejnym umyciem włosów. Po trzecie, rozmarynowa kąpiel to błogi relaks, który dodatkowo wygładza skórę.
Poczuj miętę na skórze
Ziołem niezastąpionym w kosmetyce jest mięta. Podobnie jak z innych ziół, przygotowuje się z niej napar. Zalana wrzątkiem puszcza drogocenną esencję soli mineralnych i witaminy C, garbników, flawonoidów oraz olejków eterycznych.
Napar stosuje się do przemywania suchej i podrażnionej skóry. Poza tym można go stosować jako tonik, podobnie jak rumianek. Delikatny koi podrażnienia i odkaża. Natomiast olejek miętowy dodawany do ciepłej kąpieli odpręża i uspokaja. Doskonale energetyzuje i dodaje wigoru. Podobnie jak rumianek, pomaga również w problemach żołądkowych. Zioło można wykorzystywać jako główny składnik toniku dla cery trądzikowej – zaparz liście miętowe z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny oraz zasuszonym rumiankiem lub szałwią. Możesz także do naczynia z trzema ziołami wkroić kilka plasterków cytrynowych i wszystko zalać wrzątkiem. Poczekaj jak się zaparzą i przecedź wywar przez sitko. Przelej do buteleczki. Przemywaj twarz nasączonym płatkiem lub watą wieczorem przy demakijażu. Połączenie trzech ziół jest najlepszym rozwiązaniem: mięta reguluje wydzielanie sebum i odświeża, szałwia i rumianek koją podrażnienia.
Wioleta Nowicka