Turcja jest jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Kusi nas zawsze piękną pogodą, ciepłą wodą i nastrojem egzotyki. By jak najlepiej wczuć się w atmosferę tego śródziemnomorskiego, ale też orientalnego kraju warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami.
W drodze
Magiczną podróż do Turcji możemy odbyć pociągiem. Ponad 40 godzin jazdy z jedną przesiadką zakończymy w Europejskiej części Stambułu skąd bez problemy będzie można dostać się promem na drugą stronę Cieśniny Bosfor. Tym którym się spieszy bardziej do gusty przypadnie skorzystanie z usług linii lotniczych. Cena takiego biletu w dwie strony to około 700 złotych. W Turcji wymagana jest wiza, którą można zakupić na lotnisku za 15 dolarów, przyjmowana jest także płatność w Euro (10 euro).
Ciepło czy zimno
Na tak dużym obszarze nie można jednoznacznie określić temperatur dla całego kraju. Zmiany klimatu w różnych regionach Turcji wymagają dokładniejszego opisu. Najcieplej jest w Południowo – Wschodniej Anatoji, gdzie średnia temperatura to 31 stopni i nad Morzem Śródziemnym ze średnią 27 stopni. Znacznie chłodniejszym obszarem jest wybrzeże Morza Marmara gdzie średnia temperatura wynosi jedynie 20 stopni Celsjusza. Większa część kraju znajduje się pod wpływem podzwrotnikowego klimatu kontynentalnego, jednak południowe wybrzeże to przewaga wpływów śródziemnomorskich.
Tradycyjna kuchnia
Turecka kuchnia jest specyficzna, albo się ją uwielbia albo nie znosi, ale smaki z pewnością zapamiętuje się na długo. Jedzenie to jeden z istotniejszych elementów tureckiej kultury. Potrawy są zazwyczaj proste z niewielka ilością składników, za to ze sporą dawką przypraw, dających dość pikantny smak. Turecka kuchnia uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie a to ze względu na wykorzystywanie w niej jedynie świeżych, rodzimych składników.
Posiłki jada się trzy razy dziennie. Zamawiając tradycyjne śniadanie otrzymamy lekki zestaw, pomidorów, oliwek i obowiązkowo owczego sera. Warto spróbować tureckiego pieczywa, które ma bardzo charakterystyczny, intensywny smak. Na lekki obiad najlepiej udać się do tradycyjnej lokanty, w której stołują się również Turcy. Będziemy mieli wówczas okazję zasmakować prawdziwego kebabu: mięsnego, rybnego lub warzywnego z dodatkiem wyśmienitych sosów pomidorowych, oliwkowych lub jogurtowych. Kolacja to dla Turków czas rodzinnych spotkań, dlatego też jest wyjątkowo celebrowana. Rozpoczyna się o godzinie 20. W trakcie posiłku podawane jest kilka potrwa jedna po drugiej. Na koniec na stół wkraczają słodycze, z których Turcja słynie. Najpopularniejsza jest baclava czyli ciastko z półfrancuskiego ciasta przekładane orzechami i syropem. Tureckie słodycze są wyjątkowo słodkie, ale też wyjątkowo pyszne. Najlepszy efekt uyskuje się poprzez połączenie słodkiego syropu wyśmienitej czekolady i dużej ilości orzeszków.
Polecane potrawy:
Firinda manti – małe pierożki z mięsem
Karniayarik – bakłażan nadziewany jagnięcina z orzeszkami pinii
Yogurt corbasi – zupa z nasionami strączkowymi i ryżem. Zupa to podstawowy turecki posiłek.
Lakerda – pokrojony tuńczyk z cytryną
Zakupy
Będąc w Turcji nie można ominąć tradycyjnego targu, na którym oczywiście trzeba się targować. Choć z początku może nie wszystkim przypadnie do gusty taka forma zakupów, z czasem jednak przy nabraniu wprawy, będziemy zaskoczeni jak dużo i w jak przyjaznej atmosferze można stargować naprawdę sporo. Turcja ma wyjątkowo bogatą ofertę praktycznych pamiątek z podróży. Prócz jedzenia, zwłaszcza słodyczy, z Turcji możemy przywieźć ręcznie tkane jedwabne dywany i znakomitej jakości wyroby skórzane oraz futra. Doskonałą pamiątką będzie kamień onyksu czy wino o niepowtarzalnych smakach np. mango, granatu czy melona.
Przykładowe ceny:
woda mineralna 1.5l: 2 euro
herbata – 3 euro
drink w restauracji – 15 euro
porcja Firinda manti – 6 euro
jedwabna chusta – 17 euro
damks kurtka skórzana – 400 euro
ceny dywanów (w zależności od wielkości) od kilkustet euro do kilku tysięcy.
W Turcji nie ma określonych godzin otwarcia sklepów. Przeważnie czynne są od godziny 9 do 21 jednak w miejscowościach turystycznych godziny mogą być znacznie wydłużone.
Język
Oficjalnym językiem jest turecki, jednak bez najmniejszego problemy porozumiemy się w języku angielskim a nawet rosyjskim.
Przydatne zwroty:
Merhaba – Witam
Selam – Cześć
Tesekur ederim – Dziękuję
Evet – Tak
Hayir – Nie
Efendim – Przepraszam
Anlamadim – Nie rozumiem
Kinga Marciniak