Strona główna Aktualności Dieta a trądzik

Dieta a trądzik

przez admin

Dieta, która poprawia stan skóry trądzikowej zawiera większe ilości błonnika, a mniejsze tłuszczu. W diecie przeciwtrądzikowej należy unikać orzechów, potraw smażonych, nadmiernego używania soli, produktów mlecznych, żywności z rafinowanymi cukrami, a także żywności z dużą ilością węglowodanów.
 
Większość z kultur ma swoje ludowe sposoby na skórę bez trądziku. Dopiero w ostatnich 50 latach zostało przeprowadzone wiele badań naukowych na temat odżywiania się, a skłonności do trądziku. Naukowcy porównali populację osób żyjących na wyspach Pacyfiku, u których ten problem nie występuje z osobami z kręgu kultury zachodniej. Dieta osób, które nie borykały się z problemem trądziku bazowała na produktach roślinnych. W diecie tej było mało tłuszczu. Cukier w wolnej postaci nie występował w ogóle. Dieta ta jest przeciwieństwem do diety zachodniej, nie zawiera dużej ilości mięsa, tłuszczów nasyconych, rafinowanego cukru, żywności wysoko przetworzonej.

dieta a trądzik

Na podstawie diety osób z wysp, poniżej przedstawione są zalecenia, które pozwalają ograniczyć lub wyeliminować trądzik, oto one:

  • należy jeść od 20 do 30 gramów błonnika na dobę, błonnik pomaga usuwać toksyny z organizmu, zanim dotrą do skóry
  • dieta powinna zawierać zmniejszoną ilość tłuszczu, duża ilość tłuszczu w diecie przyczynia się do zwiększenia ilości hormonów, które sprzyjają niepożądanym zmianom skórnym.
  • należy unikać produktów, które zawierają orzechy
  • należy unikać produktów smażonych
  • należy ograniczyć spożycie soli dodawanej do żywności, a także pokarmów, które są jej głównym źródłem.
  • należy unikać nabiału w dużych ilościach: jaj, tłustego mleka, śmietany, tłustych serów
  • należy unikać żywności wysoko przetworzonej, takiej jak napoje gazowane, słodycze, produkty te szybko zwiększają poziom glukozy, a tym samym i insuliny w organizmie, co może przyczynić się do trądziku 


Osoby mające problemy z trądzikiem powinny poświęcić większą uwagę na:

  • witaminę A
  • witaminę E
  • witaminę B
  • selen
  • cynk
  • kwas omega-3
  • chrom

 
Należy obalić pewien mit, czekolada, sama w sobie nie powoduje trądziku, lecz gdy spożywa ją osoba, której dieta pomimo tej czekolady i tak obfituje w tłuszcz i cukier to -ryzyko powstania trądziku wzrasta. Podobny efekt miałby inny pokarm, który zawierałby mleko, orzechy, dużą ilość tłuszczu i cukrów prostych.
 
Trądzik powstaje na skutek zmian hormonalnych. Gruczoły łojowe stymulowane przez hormony wytwarzają sebum. Sebum to warstwa ochronna skóry, złożona z substancji o charakterze tłuszczowym. Nadmiar sebum na skórze powoduje, że komórki złuszczającego się naskórka nie są usuwane i tworzy się idealne  środowisko do rozwoju drobnoustrojów. W wyniku tych zmian powstaje trądzik. Niekiedy organizm do walki z infekcją wysyła limfocyty. Ta naturalna reakcja powoduje, iż struktura trądziku przenika do głębszych warstw skóry.
 
Za sprawą diety można zredukować ilość powstającego sebum. Jednak związek między dietą, a trądzikiem nie jest prostą zależnością. Wysoki poziom tłuszczu w diecie zwiększa poziom testosteronu. Zwiększona ilość tego hormonu we krwi u kobiety i mężczyzn może także powodować zmiany skórne.
 
Węglowodany pochodzące z produktów wysoko przetworzonych, słodkich są nieodpowiednie dla cery o skłonnościach do trądziku. Wysoki poziom insuliny spowodowany nadmierną ilością glukozy (cukrów prostych) może przyczynić się do zmian trądzikowych. Natomiast węglowodany złożone, które trawione są dłużej, nie przyczyniają się do powstawania niedoskonałości cery, dlatego nasza dieta powinna być bogata w wielocukry. Innymi słowy należy spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym.

Arkadiusz Tuwalski

Artykuł przygotowane we współpracy z portalem
 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej