Mąka ziemniaczana to głównie skrobia. Mimo prostoty, jest uniwersalnym produktem w kosmetologii jako cudo dla skóry i włosów. To kosmetyk niezastąpiony też w pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcej.
Mączna maseczka
Mąka ziemniaczana może być sposobem na nadmierne pocenie się i otarcia ciała w postaci zasypki. Polecana jest także do produkcji domowych maseczek. Ze względu na to, że skrobia jest łagodna i nie zatyka porów, nie podrażnia skóry. Dodatkowo łagodzi i koi podrażnienia skórne oraz wspomaga leczenie skóry atopowej, egzemy, łuszczycy i świądu.
Najprostszą maseczkę zrobisz z mąki i wody. Połącz kilka łyżeczek mąki z wodą i odstaw na chwilę aż napęcznieje. Możesz dolać kilka kropli oliwy. Po około godzinie papkę wymieszaj i nanieś na oczyszczoną twarz. Po 15 minutach zmyj letnią wodą. Kolejną maseczkę zrobisz z mąki, mleka z dodatkiem witaminy A+E w kapsułkach. Koi i nawilża!
Mąkę jest idealnym zamiennikiem pudru. Z niewielkim dodatkiem cynamonu matowi skórę i nadaje kolor. Przed zastosowaniem upewnij się, czy nie jesteś uczulona na cynamon. Poza tym nie zatyka porów, co jest niewątpliwie zaletą.
Można ją wypróbować jako bazę pod podkład – zalecana posiadaczkom przetłuszczającej się i tłustej cery. Przeciwdziała błyszczeniu się i lepiej utrzymuje się podkład. Najpierw nałóż krem nawilżający, a potem posyp mąką i wcieraj aż zniknie. Dopiero potem nanieś podkład.
Skrobia dobrze działa na czuprynę. Jest supergładka, błyszcząca i aksamitnie miękka. „Dzięki skrobi włosy błyszczą intensywniej niż po silikonowym serum” – komentuje zachwycona Internautka. Aby nie popsuć efektu, radzi nie nakładać maseczki z dodatkiem ziemniaczanym na skórę głowy. Można spróbować wykorzystywać ją jako tzw. suchy szampon. Włosy blond dobrze wzmacnia i odświeża. W przypadku ciemnych włosów mogą być pewne trudności z jej wyczesaniem bez efektu włosów z łupieżem. Zastosowanie wymaga jeszcze sprawdzenia i konsultacji. Mąkę dodawaj do sklepowych odżywek lub maseczek, dzięki czemu włosy stają się sprężyste, miękkie i błyszczące.
Skórze na ratunek
Skóra niemowlęca szybko i łatwo podrażnia się, odparza i przesusza. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, złe przewijanie i niewłaściwe, uczulające kosmetyki wpływają na stan niemowlęcej skóry. Ratunkiem jest mąka ziemniaczana, która jest niezbędna w domowej pielęgnacji.
Z mąki i niewielkiej ilości wody przygotowuje się krochmal, który konsystencją przypomina przezroczysty kisiel. Rozpuść mąkę w zimnej wodzie. Potem dodaj do gotującej się i mieszkaj aż mieszanka zgęstnieje. Następnie dolej ją do wanienki z wodą i umyj dziecko.
Kąpiel krochmalowa nawilża skórę oraz wspomaga walkę z odparzeniami, wypryskami, potówkami i atopowym zapaleniem skóry. Nie poleca się częstego kapania, ale głównie w problemach skórnych.
Samą mąkę można stosować jako puder, czyli zasypkę do pupy. Kiedy posypiesz ją na noc, rano stan się poprawia i znikają zaczerwienienia. Stosowana tylko na oczyszczoną i suchą skórę. Można nią posypać również fałdki przy szyi i pod paszkami.
Wioleta Nowicka