729
Odżywka to dla włosów konieczność. Jej skład i właściwości dopasowuje się do potrzeby i problemów czupryny. Sposób nakładania jest zawsze taki sam. Jednak jej skuteczność zależy od tego, czy robisz to prawidłowo i zgodnie z wymaganiami włosów.
6 zasad stosowania odżywki
Samo stosowanie odżywki nie wystarczy. Żeby zadziałała:
1. stosuj indywidualną ilość – zawsze obowiązuje zasada, że lepiej mniej niż więcej. Warto jednak dopasować jej indywidualną ilość metodą eksperymentów. Jeśli widzisz, że włosy są przetłuszczone, zmniejsz jej ilość, a kiedy nie są obciążone, nałóż jeszcze trochę. Zawsze panuj nad ilością, żeby uniknąć efektu tłustej fryzury.
2. wybieraj precyzyjnie – każda odżywka jest przeznaczona do odpowiedniego rodzaju włosów. Inna jest do przetłuszczających się, przesuszonych, normalnych, kręconych i farbowanych. Nie stosuj uniwersalnych produktów, wybieraj je do swoich włosów. Są też odżywki po koloryzacji, przeciw puszeniu się i na objętość. Rodzaj zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz.
3. delikatnie wysusz włosy – zanim ją nałożysz owiń włosy ręcznikiem, żeby wchłonął nadmiar wody. Wtedy odżywianie jest efektywne. Kiedy nałożysz odżywkę na włosy bezpośrednio po umyciu, spłynie wraz z wodą i nie wniknie w strukturę włosa. Włosy możesz także osuszyć bawełnianą koszulką. Odżywkę nakładaj na wilgotne włosy po osuszeniu. Można spróbować także na sucho, jeśli maska zawiera wodę, chociaż lepiej nanieść ją na wilgotne.
4. nakładaj na całą długość – podstawowa zasada to nakładać ją przeczesując palcami włosy od ucha do końcówek. Unikaj nakładania na skórę głowy, ponieważ prowadzi to do przetłuszczania, podrażnienia i łupieżu. Odżywka nie powinna także spływać na twarz, gdyż może powodować trądzik lub alergię.
5. odżywiaj powoli – nie spiesz się podczas jej nakładania. Zrób to dokładnie i etapami. Nałóż na każde pasmo oddzielnie. Aby zrobić to równomiernie, wykorzystaj grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Najłatwiej będzie, gdy weźmiesz włosy do przodu i powoli rozprowadzisz na całej długości, a zwłaszcza tych najbardziej zniszczonych.
6. ulepszaj działanie – można zwiększyć jej efektywność na dwa sposoby. Po pierwsze, nałóż na włosy z odżywką czepek albo owiń je ręcznikiem. Pod wpływem ciepła łuski włosowe rozchylą się i lepiej pochłoną witaminy z kosmetyków. Po drugie, zostaw ją na noc. Wiele dostępnych odżywek dla włosów wykorzystasz podczas nocnej kuracji. Do sklepowych możesz także dodać inne składniki, np. kilka kropli oliwy z oliwek, co ułatwi ich rozprowadzanie.
Odżywkowe wspomagacze
Sklepowe kosmetyki zawsze można ulepszyć. Jednym z polecanych dodatków są olejki, np. migdałowy, kokosowy, z pestek wiśni i z winogron oraz oliwa z oliwek, witamina A+E w kapsułkach i woda z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Woda pomarańczowa dobrze rozcieńcza gęstą odżywkę, zapewnia gładkość i lepsze nawilżenie włosów. Natomiast olejek kokosowy, dzięki właściwościom regeneracyjnym i nawilżającym, wspomaga kurację włosów suchych i zniszczonych. Można też wypróbować odżywkę z dodatkiem gliceryny – należy pamiętać, żeby dodać niewielką ilość i unikać tego w porze zimowej.
Wioleta Nowicka