Prawidłowe nawilżenie skóry jest niezwykle ważne dla zachowania jej ładnego wyglądu, sprężystości, gładkości, uniknięcia podrażnień – niejednokrotnie prowadzących do powstania zaczerwienienia i nieprzyjemnego wyprysku. Płaszcz lipidowy skóry składa się z wydzieliny gruczołów łojowych, lipidów z komórek naskórka, a także związków pochodzących z aplikowanych na ciało kosmetyków. Stanowi on naturalną barierę zabezpieczającą skórę przed środowiskiem zewnętrznym. Jego uszkodzenia w pierwszej kolejności doprowadzają do nadmiernej utraty wody z naskórka.
Płaszcz lipidowy obok odpowiedzialnego za wiązanie wody i elastyczność skóry – Naturalnego Czynnika Nawilżającego(NMF) stanowi jeden z dwu głównych czynników odpowiadających za zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Pojęcie Naturalnego Czynnika Nawilżającego zostało wprowadzone w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy odkryto że istnieje substancja rozpuszczalna w wodzie, która odpowiada za utrzymanie elastyczności warstwy rogowej. Suchość skóry jest znacznie bardziej odczuwalna w okresie zimy, bo z powodu centralnego ogrzewania w domach jest zmniejszona wilgotność powietrza, a noszenie ciepłych ubrań powoduje, że skóra łatwiej wysusza się.
Symptomy wysuszenia początkowo objawiają się jako nieprzyjemne swędzenie skóry, uczucie kłucia a potem stopniowo rozwijają się cechy zaczerwienienia, łuszczenia się i powstania wyprysku. Czynniki, które są odpowiedzialne za powstawanie wysuszenia skóry można podzielić na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Te pierwsze mają związek najczęściej z genetycznie uwarunkowanymi chorobami takimi jak: wyprysk atopowy, łuszczyca lub schorzeniami nabytymi, do których zaliczamy na przykład: cukrzycę i niedoczynność tarczycy. Suchość skóry nasila się wraz z wiekiem ze względu na obniżającą się aktywność gruczołów łojowych. Czynniki zewnątrzpochodne wpływające na powstawanie nadmiernego wysuszenia skóry są związane z porą roku i małą wilgotnością powietrza w pomieszczeniach.
Wysuszenie skóry może być, także prowokowane wizytami w solarium, nadmiernym opalaniem się na słońcu, długimi kąpielami w gorącej wodzie (szczególnie jeśli ta zawiera dużo chloru) jak również zaniedbywaniem prawidłowej pielęgnacji ciała. Wiele produktów przeznaczonych do mycia ciała ma silnie zasadowe ph, przez co dochodzi do rozpuszczenia tłuszczów i zniesienia ochronnego działania bariery lipidowej. Część osób błędnie uważa, że odpowiednia podaż wody i przyjmowanie suplementów witaminowych będzie wystarczającym czynnikiem zapewniającym nawilżenie skóry. Organizm człowieka składa się prawie w 70 % z wody, ale samo odpowiednie nawodnienie nie jest wystarczającym czynnikiem do utrzymania prawidłowej jędrności skóry.
Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych i dlatego jego nawodnienie nie przekłada się w prosty sposób jako pochodna odpowiedniej podaży płynów. Prawidłowa funkcja naskórka w dużej mierze zależy od wilgotności otoczenia i utrzymania szczelności bariery lipidowej, tak aby tworzyła fizjologiczną warstwę okluzyjną, nie pozwalającą na nadmierną utratę wody. Wiele osób nie lubi jednak czasochłonnego wmasowywania balsamu w skórę, a biorąc prysznic rano nie ma nawet czasu na tego typu zabiegi kosmetyczne. Idealnym rozwiązaniem dla tej grupy osób jest zastosowanie kosmetyku, który można nałożyć na ciało jeszcze pod prysznicem. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w ofercie firmy Eveline Cosmetics znalazły się trzy zupełnie nowe produkty zawierające olejek arganowy – balsamy do zastosowania pod prysznicem . Znajdziemy wśród nich: głęboko odżywczy balsam do ciała pod prysznic dla skóry wrażliwej i suchej, Intensywnie nawilżający balsam do ciała pod prysznic do skóry normalnej i suchej oraz ujędrniająco – wygładzający balsam do ciała pod prysznic przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i pozbawionej jędrności.
Wszystkie trzy produkty mają być aplikowane na mokrą skórę tuż po umyciu ciała. Należy je wmasować, a ich nadmiar spłukać samą wodą. Każdy z nich ma w swoim składzie tak bardzo doceniany w kosmetyce olejek arganowy. Zawarty w nim tokoferol regeneruje skórę, odmładza i sprawia, że lepiej chroni się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznego środowiska. Balsam przeznaczony do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej zawiera wyciągi z roślinnych komórek macierzystych, które działają pobudzająco na komórki macierzyste skóry.
Osoby, które widzą, że ich skóra jest sucha i brakuje jej jędrności powinny sięgnąć po balsam, w którym połączono olejek arganowy z koenzymem Q10 – składnikiem, który dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i uczestniczeniu w wytwarzaniu energii komórkowej uczestniczy w procesach utleniania komórkowego i wspomaga reakcje odnowy czynnego tokoferolu. Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyutleniaczy, która działa ochronnie na skórę.
Jego niedobór w skórze będzie powodował przyspieszoną utratę elastyczności i pogorszenie kolorytu. Koenzym Q10 działa na cerę jak energetyzujący koktajl i pobudza naturalne procesy wytwarzania energii. Osoby, które oceniają swoją skórę jako normalną lub suchą powinny skorzystać z balsamu z olejkiem arganowym połączonym z odżywczymi kompleksami witaminowymi A, E i F. Składniki te zadziałają na skórę ujędrniająco, ochronnie i wygładzająco.
Balsamy do pielęgnacji ciała Argan Oil to nowoczesne produkty, które dzięki swojej formule odpowiadają najnowszym trendom kosmetycznym. Są łatwe w zastosowaniu, nie zostawiają tłustej warstwy na ciele, a jednocześnie zapewniają skuteczną ochronę płaszcza lipidowego skóry i zapobiegają utracie wody z naskórka. Uczucie wysuszenia skóry to problem zgłaszany przez bardzo wiele osób, ale warto podkreślić, że obecny rynek kosmetyczny dostarcza wielu kosmetyków dzięki którym walka z tym problemem staje się skuteczna i dość tania.
Alejakobiet.pl / Autorką tekstu jest specjalista dermatolog dr Bożena Bierzniewska, ekspertka Eveline Cosmetics