Na rynku dostępna jest olbrzymia ilość maseczek do twarzy dla każdej cery. Są maseczki nawilżajace, odprężające, wygładzające, dla cery suchej, mieszanej, tłustej – można wyliczać prawie w nieskończoność. Czy jest więc sens sięgać po staromodne metody naszych babć, które nie wyrzucały skórek z ogórka, tylko nakładały je sobie na policzki?
Z jednej strony przemysł kosmetyczny wkłada bardzo wiele energii w komponowanie coraz to nowych mieszanek, których zadaniem ma być sprawienie, by nasze twarze (a także dłonie, włosy, itd.) wygladały na młode i zrelaksowane. Jednak wkłada też bardzo dużo pracy w to, byśmy to my uwierzyli w ich działanie… a także w to, by gotowe produkty miały jak najdłuższy termin przydatności, no i oczywiście ładnie pachniały.
Życie ekologiczne, zgodne z naturą, stało się bardzo modne. Nie bez przyczyny – świadomość tego, co wrzucamy sobie do żołądka, w co się ubieramy i czym się smarujemy jest bardzo ważna nie tylko dla poczucia własnej wartości, ale także… dla świata. Z tego powodu sięgniecie po receptury tradycyjne, których składniki wybieramy same daje nam jaką taką gwarancję, że nie zawierają żadnych składników, które mogłyby nas uczulić. Czy na pewno? Tutaj mogą pojawić się głosy sprzeciwu – dzisiaj alergie są coraz bardziej powszechne, a lubiana przez nasze mamy i babcie papka z truskawek i ogórka teraz mogłaby się okazać prawdziwą katastrofą dla skóry wielu z nas, jeśli pochodzą z niesprawdzonego źródła.
Dlatego komponując swoją maseczkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy np. dany owoc lub warzywo jest ze sprawdzonej uprawy ekologicznej. To trudne i z pewnością czasochłonne, o dziwo – nie najtańsze (porównać warto choćby cenę marchewki „zwykłej” i tej z ekologicznych upraw!), lecz z pewnościa zdrowe dla naszej cery. No i ta różnorodność! Oto kilka propozycji domowych receptur na piękną cerę i ciało.
Maseczka matująco-ściągająca
Białko z 1 jajka, 1 jabłko
Białko należy ubić na sztywno, połączyć z tartym jabłkiem, nałożyć na twarz.
Maseczka ujędrniająca
- 3 łyżki mąki pszennej,
- białko z 1 jajka,
- 3 łyżki płynnego miodu (uwaga na te produkowane w Chinach!).
Maseczka oczyszczająca
- 2 łyżeczki mąki owsianej,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego, odrobina soku z cytryny,
- 2 łyżki soku z selera i marchwii.
Kąpiel brązująca
- 200 gram kory dębowej,
- 20 gram liści orzecha włoskiego,
- 50 gram lipy, 100 gram lawendy,
- 50 gram rumianku.
Agnieszka Rachwał