Uroda to jeden z kobiecych atutów. Dla niektórych to sprawa priorytetowa, ponieważ to, jak wyglądają wpływa na ich samopoczucie i samoocenę. Każda pragnie zdrowej skóry. Dlatego trądzik to wróg numer jeden.
Tajemnica trądziku
Trądzik to nie tylko zmora nastolatków. Może pojawić się także później jako efekt stresu i zaburzeń hormonalnych. Zawsze jednak negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości – obniża je i przeszkadza w codziennych relacjach. Źle się czujemy oraz unikamy kontaktów z innymi, kiedy na naszej twarzy są krosty i wypryski. Leczenie może trwać kilka miesięcy, ale jest skuteczne, gdy jest regularne i kompleksowe. Wizyta u dermatologa to początek drogi do cery jak z marzeń – zdrowej, gładkiej i nawilżonej. Kurację zawsze możemy wspierać ziołami po konsultacji lekarskiej. Na trądzik wpływają: rodzaj skóry i pora roku. Latem jej wygląd poprawia się, gdyż zmiany trądzikowe łagodnieją. Słońca działa przeciwzapalnie i jednocześnie stymuluje pracę gruczołów łojowych i potowych. Problem trądzikowy nasila się jesienią.
3 zioła na wojnę z trądzikiem
W pielęgnacji skóry trądzikowej pomagają zioła. Wykorzystasz je, np. do zrobienia parówki, wywaru, okładów i do picia. Potrzeba jednak czasu, żeby zadziałały. Zalecana jest również wcześniejsza konsultacja z lekarzem, gdy zaczynamy przygodę z ziołami. W kuracji możemy wypróbować popularne zioła lub mało znane, a przez to niedoceniane.
W bitwie o zdrową skórę wykorzystujemy:
pokrzywę – napar z suszonych liści pokrzywy dogłębnie oczyszcza skórę i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Wykorzystujemy suszone i świeże zerwane liście do okładów. Zalewamy je wrzątkiem, a potem gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut. Jak wystygną, przykładamy je do problematycznych miejsc i czekamy aż same wyschną. Taki zabieg powtarzamy rano i wieczorem.
rumianek – dzięki intensywnym właściwościom przeciwzapalnym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym oraz kojącym i łagodzącym jest naturalnym remedium na trądzik. Z suszonego rumianku lub w torebkach przygotujesz napar antytrądzikowy, którym przemywamy skórę, co zmniejszy wypryski. Wywar wykorzystasz także do okładów i do parówek, które oczyszczą cerę i jednocześnie zadziałają kojąco i antybakteryjnie. Rumianek może uczulać – gdy pojawi się alergia po użyciu naparu, trzeba z niego zrezygnować. W pokonaniu trądziku pomaga także olejek rumiankowy.
szałwię – polecana głównie do skóry tłustej i trądzikowej dzięki przeciwzapalnym i oczyszczającym właściwościom. Dodatkowe działanie: ściągające, redukujące sebum, dezynfekujące i zwężające pory przemawia za wykorzystaniem podczas pielęgnacji. Z szałwii przygotujesz napar, którym przemyjesz skórę: suszone liście zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na około 10 minut. Potem wywar odcedzamy i jak wystygnie, stosujemy na skórę. Możesz również zrobić szałwiową parówkę: suszone liście zalewamy wrzątkiem w dużej misce i zostawiamy na 10 minut pod przykryciem. Potem nakładamy na głowę ręcznik i pochylamy się nad miską z naparem. Szałwii nie mogą wykorzystywać kobiety w ciąży i podczas laktacji. Nie powinno się jej stosować także w nadmiarze.
Wioleta Nowicka