882
Olejek jojoba jest uniwersalnym kosmetykiem w pielęgnacji całego ciała. Skóra przesuszona, tłusta i problematyczna – pomoże w uzyskaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i przywraca utracony blask urodzie.
Płynne złoto
Olejek jojoba powstaje podczas tłoczenia na zimno nasion z krzewu simondsii kalifornijskiej, który potocznie zwano jojoba. Krzew spotkamy na terenach pustynnych i półpustynnych – ma 2 metry wysokości. W temperaturze pokojowej olejek to przezroczysty płyn o przyjemnym zapachu, schłodzony staje się ciałem stałym – twardnieje. Olejek zawiera mnóstwo witaminy A i E, które są głównymi witaminami młodości, poprawiają kondycję skóry, przyspieszają jej odnowę i spowalniają starzenie się. Jest również źródłem witaminy F, która immunostymuluje skórę. W składzie ma też skwalen o właściwościach bakteriobójczych i przeciwgrzybicznych oraz kwas mistyrynowy, pomocny w leczeniu reumatyzmu.
Jojoba a skóra
Jojoba ma skład zbliżony do ludzkiego sebum, dlatego jest łatwo przyswajany przez skórę. Przesuszona skóra ma niedobór sebum. Olejek wspomaga wtedy jej naturalne natłuszczenie, przez co jest nawilżona, elastyczna i miękka. W przypadku tłustej z licznymi zaskórnikami i wypryskami reguluje wydzielanie sebum. Wspiera również walkę z chorobami skórnymi: trądzikiem, łuszczycą, egzemą i wypryskami dzięki właściwościom kojącym i łagodzącym stany zapalne, nawilżającym oraz jako regulator sebum.
Olejek jest wykorzystywany bez domieszek w postaci płynnej do masażu i pielęgnacji ciała. Może być również dodawany do gotowych maseczek, balsamów, odżywek i kremów – dzięki właściwościom bakteriostatycznym przedłuża ich termin ważności i ułatwia rozprowadzanie na skórze. Poza tym jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym – około SPF 4. Wmasowany w skórę przed opalaniem uchroni przed oparzeniami słonecznymi oraz przedłuży opaleniznę. Jest także niezastąpionym środkiem na oparzenia słoneczne dzięki właściwościom kojącym. Może być dodatkowo stosowany do demakijażu – możemy nim zmywać tusz do rzęs.
„Mój ulubiony olejek. Piękny, złoty kolor udziela się całemu kremowi. Konsystencja leciutka, zupełnie jak woda. Dzięki temu wchłania się błyskawicznie i nie pozostawia tłustej warstwy. Na dodatek reguluje wydzielanie łoju i goi wszelkie zmiany.” – pisze Internautka.
Perfumy z jojobą
Olejek jest używany jako główny nośnik perfum – perfumy z jojobą są mniej lotne i dłużej pozostają na skórze. Możemy go wykorzystać do produkcji domowych perfum. Należy do najdroższych, więc zanim stworzymy swój zapach wykorzystajmy inne olejki, np. migdałowy lub jaśminowy. A jojoba będzie wtedy przyjemnym dodatkiem, dzięki któremu stworzony zapach jest trwały. Olejek jojoba może być użyty także jako olej bazowy.
Na pomoc włosom
Olejek jojoba może być wykorzystywany do olejowania włosów oraz nawilżenia końcówek. Dzięki niemu włosy są miękkie, nawilżone, błyszczące i nie elektryzują się. Ułatwia również rozczesywanie włosów – nałóż go na szczotkę i przeczesz włosy.
Z olejku jojoba przygotujemy kompres na zniszczone włosy. Nanosimy olejek na suche albo mokre włosy, a potem nakładamy foliowy czepek lub ręcznik na głowę. Olejkowy opatrunek zostawiamy na całą noc, a rano myjemy włosy szamponem.
Wioleta Nowicka