652
Nadmierna potliwość, inaczej hiperhydroza dotyczy tylko 1% populacji. Jest związana z nadaktywnością gruczołów potowych. Pocenie się to naturalna odpowiedź organizmu na nadmiar ciepła, gdy temperatura otoczenia wzrasta. Poza tym ma podłoże emocjonalne, ponieważ pocimy się, jeśli się denerwujemy lub stresujemy. Kiedy jednak pocimy się za bardzo, mówimy o nadpotliwości.
Aby zapanować nad pracą gruczołów potowych, trzeba:
- kontrolować higienę osobistą – codzienny prysznic i depilacja pod pachami to tylko niektóre nawyki, których warto się nauczyć. Zamiast ciepłej kąpieli bierzmy chłodny prysznic, bo im temperatura wody jest niższa, tym mniejsza aktywność gruczołów.
- • wybierać naturalne tkaniny – sztuczne tkaniny utrudniają przepływ powietrza, a to sprawia, że skóra nie może oddychać i pocimy się bardziej. Dlatego najlepsze są ubrania uszyte z naturalnych tkanin, które są lekkie i przewiewne. Najczęściej są wykonane z bawełny, która lepiej pochłania pot od wewnątrz niż sztuczne i umożliwia swobodny przepływ powietrza. Możemy również nosić stroje z konopi, lnu i jedwabiu oraz skórzane buty.
- stosować antyperspisaranty – najbardziej popularny i powszechny sposób walki z poceniem się, ale nie zawsze skuteczny. Dezodorant neutralizuje i maskuje nieprzyjemny zapach potu, ponieważ zawiera substancje zapachowe i alkohol, a antyperspirant pomaga go ograniczać. Dobry zawiera: sole glinu, które zmieniają się w żel uszczelniający ujścia gruczołów oraz nawilżającą alantoinę lub pantenol. Jest pozbawiony alkoholu, który może podrażniać wrażliwą skórę. Dostępny: w sprayu, w postaci kremu, w kulce albo w sztyfcie i żelu.
- ograniczać pocenie ziołami – nadmierne pocenie możemy leczyć naturalnymi sposobami, np. ziołowymi naparami. Sprawdzają się: melisa, kora dębu i mięta pieprzowa, rumianek i szałwia. Naturalnym wrogiem potu jest szałwia o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwpotnych i antybakteryjnych. Moczenie stóp i rąk w przygotowanym naprze lub okłady na pachy i kąpiele to najlepszy sposób na ograniczenie potu. Kąpiel w naparze szałwiowym odświeża i pozostawia przyjemny zapach. Podobnie stosujemy napar z: suszonego rumianku, w którym moczymy, np. przepocone nogi.
Wioleta Nowicka