Naturalne oleje są skarbem kosmetycznym, wykorzystywanym w pielęgnacji włosów i skóry. Jednym z nich jest lniany, który powstaje podczas tłoczenia na zimno lnu zwyczajnego. Charakteryzuje go żółta barwa, orzechowy smak oraz intensywny zapach. Olej lniany był już znany w starożytności.
Sposób na włosy i paznokcie
Dłonie, wizytówka kobiety, trzeba utrzymać w jak najlepszej kondycji. Paznokcie najczęściej się łamią i rozdwajają, a ratunkiem jest olejowanie. Wcieramy w płytkę olej lniany dwa razy dziennie i za kilka miesięcy cieszymy się mocnymi, twardymi i długimi paznokciami.
Rewelacyjne efekty daje także olejowanie włosów, które poleca się do wszystkich rodzajów: błyszczące, nawilżone, elastyczne, zregenerowane i bez puszenia się. Na wilgotne lub suche nieumyte włosy nakładamy pasmami niewielką ilość oleju od nasady aż po końcówki. Dodatkowo delikatnie masujmy skórę głowy, co pobudza krążenie i ułatwia wnikanie substancji odżywczych. Potem nakładamy na głowę foliowy czepek i okręcamy ją ręcznikiem. Po około 30 minutach spłukujemy włosy letnią wodą i myjemy delikatnym szamponem. Olejować możemy też na noc. Przed zabiegiem dobrze jest delikatnie podgrzać olej.
SOS dla skóry
Najbardziej poleca się go osobom z cerą suchą, tłustą, delikatną i wrażliwą – chroni przed utratą wilgoci i nawilża, reguluje wydzielanie sebum oraz łagodzi i koi stany zapalne oraz poprawia elastyczność i jędrność. Stosowany przed opalaniem chroni przed wpływem promieniowania UV i wolnymi rodnikami. Polecany jest osobom z problematyczną skórą i chorobami skórnymi: egzemą, łuszczycą, trądzikiem i ze skłonnością do zaskórników. Sprawdza się w pielęgnacji wrażliwej i naczyniowej. Jako jeden z najzdrowszych olei, przywraca równowagę hormonalną, uelastycznia, reguluje sebum i rogowacenie. Wspomaga walkę z atopowym zapaleniem skóry.
Możemy go stosować bezpośrednio na skórę bez żadnych dodatków jako zastępczy płyn do demakijażu. Olej nie tylko skutecznie usuwa kosmetyki z twarzy, ale także odżywia i uelastycznia rzęsy oraz wspomaga ich regenerację. Wykorzystywany jest także w OCM, czyli olejowym oczyszczaniu twarzy, gdzie działa zgodnie z zasadą, że tłuszcz najlepiej rozpuszcza się w innym tłuszczu.
Dzięki właściwościom nawilżającym, ujędrniającym i uelastyczniającym skórę jest wykorzystywany w masażach leczniczych. Używany jako alternatywa balsamu lub kremu może być wmasowany w skórę po kąpieli, dzięki czemu poprawia jędrność i niweluje niedoskonałości i rozstępy.
Olej możemy być dodawany do gotowych kosmetyków, np. kremów i balsamów, a przez co wzmacnia ich działanie.
- Przeczytaj także: Naturalne metody na problemy z włosami
- Przeczytaj także: Olejowanie twarzy – zrób to sama!
- Przeczytaj także: Krótka pielęgnacja krótkich włosów
- Przeczytaj także: Tajemnice oleju arganowego
Wioleta Nowicka