770
Jesień przygnębia, pogarsza nastrój i kondycję organizmu. Większej uwagi wymaga także skóra, potrzebująca wyjątkowej pielęgnacji po lecie. Wyjściem z sytuacji jest domowe SPA, które poprawia wygląd i stan skóry oraz samopoczucie.
SPA dla ciała
Mleko, miód, migdały i kakao to główne składniki rozkosznej wanny. Kąpiel z mlekiem albo maślanką zapewnia gładką, miękką, nawilżoną i elastyczną skórę. Mleko dodatkowo koi podrażnienia i wspomaga regenerację. Do wanny najpierw wlejmy mleko, a następnie ciepłą wodę lub odwrotnie. W gorącym mleku możemy także rozpuścić miód albo oliwę z oliwek, a potem mieszankę wlać do wanny. Miód można też wykorzystać w pielęgnacji suchej, szorstkiej i wrażliwej skóry, jednak nie jest wskazany w przypadku rozszerzonych naczynek. Mleczno – miodowa wanna wzmacnia skórę oraz stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu bierze udział w procesach regeneracyjnych. Natomiast połączenie mleka z olejkiem migdałowym i zmielonymi migdałami albo otrębami jest gwarancją oczyszczonej i gładkiej skóry. Migdały są idealne dla suchej i mieszanej, a otręby są uniwersalne – lubią każdą skórę. Zamiast krowiego mleka możemy wykorzystać kozie, które mimo specyficznego zapachu, ma więcej fosforu, wapnia, potasu, magnezu, selenu, kwasu linolowego oraz mnóstwo witamin, w tym A, B1, B3, B6, B12 i C. Mleko kozie w formie sproszkowanej do kąpieli poleca się posiadaczkom skóry podrażnionej, suchej, szorstkiej, pękającej i łuszczącej się.
Można też zanurzyć się w wannie z solą morską. Taką kąpiel przygotujemy ekspresowo dla stóp lub całego ciała. Do wanny oprócz porcji soli dodajmy olejki eteryczne.
SPA dla umysłu
Każda kąpiel powinna nie tylko oczyszczać ciało, ale również umysł. Wanna to miejsce, gdzie możemy się zrelaksować i odprężyć. Kąpiel potrafi poprawić samopoczucie i na chwilę oderwać od codzienności i problemów. A wszystko jest możliwe dzięki olejkom eterycznym. Lawendowy ma wyjątkowo relaksujący zapach, cytrynowy – pobudza do działania, a mandarynkowy uspokaja i łagodzi napięcie nerwowe, dzięki czemu pomaga w walce ze stanami depresyjnymi oraz zmiennymi, jesiennymi nastrojami. Do wieczornej kąpieli możemy zastosować olejek ylang-ylang, wykorzystywany w walce ze stresem i depresją. Działanie pobudzające i orzeźwiające ma olejek miętowy.
Jednak zanim zdecydujesz się na aromaterapię, pamiętaj o trzech zasadach.
- Po pierwsze, dobierz olejek do skóry, czyli sprawdź na niewielkim fragmencie jak reaguje na niego. Gdy w ciągu doby nie zaobserwujesz żadnej reakcji uczuleniowej i podrażnienia, możesz go zastosować do kąpieli.
- Po drugie, aby olejek rozpuścił się w wodzie, trzeba połączyć go z emulgatorem: miodem lub śmietaną. Dopiero potem możemy dodać go do wanny.
- Po trzecie, przy intensywnym zapachu olejku możemy użyć tylko kilka kropli płynu albo minimalną ilość na początku – cytrynowy i pomarańczowy.
Wioleta Nowicka