1,1K
Stalking, inaczej prześladowanie i nękanie osoby oraz świadome i celowe naruszanie jej prywatności, to przestępstwo. By zadbać o siebie i unikać dręczenia, omijajmy toksyczne osoby i walczmy o swoje prawa.
Zła obecność
Stalking zdarza się coraz częściej. Dokuczanie i złośliwe prześladowanie wpływa negatywnie na psychikę pokrzywdzonego: wzbudza poczucie utraty bezpieczeństwa, tworzy zagrożenie i potrafi zmienić życie w koszmar. Coraz częściej słyszy się o tym, że ktoś prześladuje kogoś telefonami, smsami i listami oraz niezapowiedzianymi i częstymi wizytami. Jest przy tym nachalny. Nowe narzędzia dostarcza Internet, kiedy przy pomocy portali społecznościowych nęka również rodzinę i znajomych ofiary. Wyróżnia się kila typów stalkerów, np. z tendencją do obsesji i obsesyjnie zakochanych, które są najpopularniejsze. Typ z tendencją do obsesji stanowi połowę wszystkich. Jest nim zazwyczaj znana i bliska osoba, np. porzucony partner lub małżonek. Typ zakochany jest obsesyjnie zafascynowany i zauroczony znaną sobie osobą, z którą nie łączą go żadne relacje. Za wszelką cenę chce zwrócić jej uwagę poprzez wysyłanie niechcianych prezentów i wizyty. Najrzadziej zdarza się, że stalker fałszywie oskarża, że sam jest nękany, aby zwrócić uwagę otoczenia.
Skutkiem jest naruszenie prywatności drugiej osoby i jej wolności osobistej oraz wzbudzanie strachu, niepokoju, dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Stalking przybiera różne formy: od nękania smsami, telefonami i listami do podglądania, obserwowania i śledzenia z ukrycia oraz nachodzenia w pracy i w domu. Najczęściej stalking dotyczy gwiazd i osób publicznych, ale zdarza się, że prześladowania dotyczą także innych osób. Badania TNS-OBOP podają, że 10% Polaków zetknęło się ze stalkingiem: 3 mln osób. Większość ofiar to kobiety poniżej 40. roku życia. Średni okres nękania wynosi około 1,5 roku.
Wirtualne nękanie
Era technologiczna sprzyja innej formie stalkingu, czyli wirtualnego. Sprawcy korzystają też z portali społecznościowych, aby nękać i prześladować inną osobę. Na portalu mogą nie tylko zaczepiać i dręczyć wiadomościami, ale także kontaktować się z rodziną i znajomymi i za ich pośrednictwem szukać kontaktu. Internet to także sposób na zniszczenie reputacji i fałszywe oskarżenia i zastraszanie. Za pośrednictwem portalu zdobywają dane osobowe, które potem wykorzystają. Cyberprzestrzeń to również miejsce, gdzie podszywają się pod drugą osobę i w ten sposób zdobywają informacje.
Kiedy stajemy się ofiarą stalkingu, nigdy tego nie bagatelizujmy i zawsze walczmy o swoje prawa. Stalking w każdej formie to przestępstwo. Nie wahajmy się powiadomić policję, gdy czujemy się zagrożeni. Warto zbierać dowody stalkingu, dzięki którym udowodnienie będzie prostsze. Nie nawiązujmy kontaktu ze stalkerem, nawet wtedy gdy szuka okazji do spotkań. Ważne jest też to, żeby powiadomić znajomych i rodzinę o stalkingu, aby uzyskać pomoc i wsparcie.
Wioleta Nowicka