Każda szczotka do włosów jest inna i ma inne przeznaczanie – dokonując wyboru tego akcesorium warto pamiętać o 3 kryteriach.
Po pierwsze, jej przeznaczanie, gdyż inną wykorzystuje się do zwykłego czesania, a inną do modelowania. Po drugie, materiał wykonania – wyróżniamy metalowe, plastikowe i drewniane. Za najlepsze są jednak uważane szczotki z włosia dzika, ponieważ są delikatne i dodają blasku. Natomiast metalowe mogą podrażniać i uszkadzać mieszki włosowe i skórę głowy. Mimo to mogą być stosowane w przypadku gęstej i mocnej czupryny. Najczęściej są wybierane plastikowe, których igiełki kończą się „kuleczkami”. Dzięki temu nadają się do każdych włosów, ale ich jedyna wada to, że mogą powodować ich elektryzowanie. Dla wielu najlepsze są drewniane ząbki, bo nie elektryzują oraz nie uszkadzają skóry i włosów. Dlatego są najbezpieczniejsze. Po drugie, ważny jest również rodzaj włosów. Delikatne, suche i zniszczone lubią szczotkę z naturalnego włosia, a grube, gęste i mocne – metalowe ząbki.
Szczotka szczotce nierówna
Najpopularniejsze szczotki to: płaskie, okrągłe, pneumatyczne, wentylujące oraz standardowe grzebienie. Płaskie wygładzają i dodają naturalnego blasku długim włosom oraz zapobiegają ich elektryzowaniu się. Okrągłe to szczotki modelujące, które wykorzystamy w stylizacji do tworzenia delikatnych fal i loków oraz podwijania końcówek. Są także niezawodne podczas prostowania, suszenia i dodawania objętości. Szczotki o mniejszej średnicy są najlepsze dla krótszych włosów, a z szeroko rozstawionym włosiem – delikatnych i cienkich. Wentylujące są polecane wtedy, gdy mamy mało czasu, a musimy szybko wygładzić fryzurę bez długiego prostowania. Natomiast pneumatyczne możemy stosować codziennie. Jednak najlepiej nadają się do prostych i falowanych włosów. Mogą być plastikowe i drewniane oraz z ”kuleczkami” ma końcu metalowych ząbków.
Szczotka masująca
Szczotka służy nie tylko do stylizacji, rozczesania fryzury i nadaniu jej niezwykłej formy. To również najlepszy sposób na masaż głowy. Trzeba przy tym pamiętać o trzech zasadach. Po pierwsze, nie szczotkujmy przetłuszczonych włosów, aby nie pobudzić wydzielanie łoju, a w efekcie także spowodować łojotokowe zapalnie skóry. Po drugie, szczotkujemy od nasady po końce, a tuż przy nasadzie delikatnie masujemy skórą, poprawiając krążenie. Po trzecie, wybierajmy szczotkę z włosiem o średniej twardości, np. z włosia dzika. Masaż, oprócz pobudzenia ukrwienia, pomaga usunąć martwy naskórek i martwe włosy, które blokują wzrost nowych oraz dotlenia i odżywia cebulki włosowe. Dodatkowo jest przyjemny i relaksujący.
Wioleta Nowicka