732
Korzenie tej rośliny zawierają substancję mające wyjątkowe, znane od tysięcy lat właściwości. Zwiększa wydolność organizmu, wytrzymałość zarówno psychiczną, jak fizyczną, pomaga dłużej skupić uwagę, poprawia pamięć, chroni przed działaniem wolnych rodników. Jest naukowo udowodnione, że ma zbawienny wpływ na organizm ludzki. Nie mogą go jednak używać kobiety w ciąży, karmiące i dzieci do lat 12. Także osoby cierpiące na astmę, nadciśnienie, miażdżycę, a także osoby cierpiące na bezsenność powinny unikać żeń-szenia.
Żeń-szeń to roślina uznawana od bardzo dawna za cudowny środek na wiele dolegliwości. Współcześnie wykorzystywany jest w kosmetykach, produktach spożywczych (nalewki, herbatki) oraz suplementach diety.
Sekret działania żeń-szenia leży w wyjątkowo skutecznym dostarczaniu tlenu do tkanek organizmu (przy pomocy hemoglobiny) – dzieje się tak dzięki ginsenozydom, substancjom zawartym w żeń-szeniu. Preperaty z żeń-szeniem wspomagają także pracę układ odpornościowego zaróno jeśli chodzi o infekcje bakteryjne jak i wirusowe. Żeń-szeń to także afrodyzjak działający na obie płcie.
Nie polecane jest łączenie żeń-szenia z kofeiną, ponieważ taki duet może prowadzić do nadmiernego pobudzenia, a co za tym idzie może skutkować bezsennością i podwyższonym ciśnieniem krwi.
Grażyna Kowalik