788
Współczesna medycyna swoją coraz większą skuteczność zawdzięcza między innymi nowoczesnej diagnostyce. Diagnostyka zależy nie tylko od stopnia profesjonalizmu i wykształcenia lekarzy, ale także od rozwoju techniki medycznej, która pozwala dostrzec to co na pierwszy rzut oka niedostrzegalne.
Badanie obrazowe niejedno ma imię
- RTG: tzw. „złoty standard”, to od niego powinno się zaczynać leczenie, nawet w problemach „nieurazowych
- USG: to łatwo dostępne i bezpieczne badanie pozwala na testy dynamiczne, czyli wydolności struktur takich jak więzadła. Często jednak wynik jest bardzo subiektywny tzn. zależny od badającego oraz podlega ograniczeniom technicznym, przez co np. nie można oceniać chrząstki na rzepce i niektórych innych kluczowych struktur.
- RM (Tomografia Rezonansu Magnetycznego): bezpieczne badanie dostarczające więcej informacji niż USG, dzięki niemu można stworzyć wirtualne przekroje np. stawów. Doskonale obrazuje chrząstkę, strukturę kości (obrzęki, złamania kompresyjne, obszary martwicy chrzęstno-kostnej) i więzadeł. Dla optymalnych rezultatów badanie powinno być nadzorowane przez lekarza (a nie technika), który w razie potrzeby zleca wykonanie specjalnych przekrojów i sekwencji. Uwaga! Z badania nie mogą korzystać osoby z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi (np. rozruszniki serca) lub ferromagnetycznymi implantami (część zespoleń stosowana m.in. w ortopedii).
- CT (Tomografia Komputerowa): trójwymiarowe i dokładniejsze niż badanie RTG, dzięki któremu można tworzyć dokładne przekroje i modele 3D.
Alejakobiet.pl