1,3K
Infekcje okolic intymnych to problem ogromnej rzeszy kobiet. Szacuje się, że blisko u 80% z nich w ciągu życia wystąpi chociaż jedno zapalenie pochwy lub sromu o charakterze bakteryjnym, grzybiczym lub mieszanym. Infekcje intymne to również jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się kobiet do ginekologa, a także podejmowania samodzielnego leczenia. Jakie mogą być objawy infekcji intymnych oraz czym grozi niepodejmowanie leczenia?
Skąd biorą się infekcje intymne?
Zapalenie pochwy i sromu najczęściej wywołane jest przez grzyby z rodzaju drożdżaków – Candida albicans. Grzyby te powszechnie bytują w naszym środowisku i bardzo łatwo o zakażenie, szczególnie w warunkach ciepłych i wilgotnych, jak sauna czy solarium. Niektóre kobiety dużo łatwiej ulegają zakażeniu ze względu na osłabienie fizjologicznej flory bakteryjnej, naturalnie bytującej w pochwie i zapewniającej jej prawidłowe, kwaśne środowisko. Bakterie te, głównie pałeczki kwasu mlekowego, mogą zostać zniszczone na przykład w wyniku intensywnej antybiotykoterapii lub przewlekłego stosowania innych leków. Dobre bakterie mogą także zostać wyeliminowane w wyniku używania zbyt agresywnych preparatów myjących, nieprzeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych.
Inną przyczyną infekcji intymnych mogą być także zakażenia obcymi bakteriami lub pierwotniakami. Wiele infekcji przenoszonych jest drogą płciową, dlatego cierpią na nie zwykle kobiety w pierwszych latach po podjęciu współżycia seksualnego.
Jakie objawy może dawać infekcja intymna? Czy mogę ją samodzielnie rozpoznać?
Najczęściej zgłaszanym objawem infekcji intymnych jest dokuczliwy świąd oraz podrażnienie i zaczerwienie w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. Zakażeniu bardzo często towarzyszy patologiczna wydzielina pojawiająca się na bieliźnie. W infekcji grzybiczej wydzielina ta (nazywana również upławami) ma bardzo charakterystyczny wygląd i konsystencję biało-żółtawego serka gromadzącego się w grudki. Inne rodzaje wydzieliny, np. szarożółte czy krwiste upławy, mogą sugerować inne podłoże zapalenia – bakteryjne lub pierwotniakowe. Ostateczne rozpoznanie charakteru infekcji zawsze należy do lekarza ginekologa.
Czy mogę wyleczyć infekcję sama?
Zarówno rozpoznanie, jak i leczenie infekcji okolicy intymnych powinien przeprowadzić wykwalifikowany lekarz ginekolog. Szczególnie domieszki krwi w upławach powinny skłonić do pilnej wizyty u specjalisty, aby wykluczyć inne, potencjalne przyczyny krwawienia. Tylko lekarz może również włączyć skuteczne leczenie preparatami przeciwgrzybiczymi i przeciwbakteryjnymi o udowodnionej skuteczności. Co zatem można zrobić we własnym zakresie w czasie leczenia infekcji? Ze względu na wspomniany już deficyt pożytecznych bakterii bytujących w okolicach intymnych, warto uzupełniać ich poziom preparatami z zewnątrz. Najskuteczniej działają w tym wypadku preparaty podawane dopochwowo, czyli ściśle do miejsca, gdzie ich brakuje. Probiotyki ginekologiczne zawierające pałeczki kwasu mlekowego (na przykład Lactovaginal) stosuje się po zakończeniu właściwej terapii antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybiczym, a także profilaktycznie w okresach zmniejszonej odporności organizmu i w celu zapobiegania infekcjom intymnym.
Alejakobiet.pl