715
Lato, szczególnie upalne, jest nielubiane przez osoby ze skłonnościami do zapadania na anginę.
Jednak przy zachowaniu określonych warunków unikanie anginy latem nie jest trudne – pod warunkiem wprowadzenia do stylu życia kilku zmian
Migdałki osób ze skłonnościami do anginy nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Picie soku z lodówki lub zjedzenie zimnych lodów mogą być szokiem dla przyzwyczajonego do upałów gardła. Groźne są również nagłe zmiany temperatury otoczenia, na przykład wychodzenie z klimatyzowanego stosunkowo chłodnego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panują dużo wyższe temperatury. Dodatkowo klimatyzacja powoduje wysuszenie śluzówek górnych dróg oddechowych (gardła, nosa, zatok) co sprzyja infekcjom, w tym anginie. Nie należy gwałtownie wchodzić do zimnej wody bezpośrednio po rozgrzaniu się w czasie opalania. Przed wejściem do wody należy powoli schłodzić się w cieniu, a następnie powoli schłodzić wodą ręce, nogi i dopiero zanurzyć się w wodzie.
Jak rozpoznać anginę?
Przyczyną anginy są bakterie najczęściej paciorkowce, ale również gronkowce, pneumokoki lub Haemophilus influenzae, dlatego anginy nie można lekceważyć – choroba zazwyczaj zaczyna się gwałtownie. Pierwsze objawy to wysoka gorączka (przekraczająca 38 stopni Celsjusza), bóle gardła (bolesne przełykanie), głowy czy brzucha.
Nie lekceważ choroby
Konsekwencje niedoleczonej anginy mogą być groźne dla zdrowia. Często prowadzą do nawrotów, co grozi przejściem w przewlekły stan zapalny. Ten z kolei może spowodować powstanie ropnia okołomigdałkowego, gorączki reumatycznej, bakteryjnego zapalenia ucha środkowego, czy kłębuszkowego zapalenie nerek, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia stawów, sepsę.
Skuteczna antybiotykoterpia
Warunkiem skutecznej antybiotykoterapii w przypadku anginy jest pełna kuracja lekiem. Zwykle po kilku dniach stosowania przepisanego przez lekarza antybiotyku objawy ustepują i pacjenci często ulegają pokusie zaprzestania przyjmowania antybiotyku. Takie zachowanie sprzyja szybkiemu nawrotowi choroby – pełna antybiotykoterabia w przypadku anginy bez powikłań trwa około 10 dni.
Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów Kliniki Demeter