785
Jabłko to skarbnica wartości odżywczych. Nie bez przyczyny angielskie przysłowie mówi, że „jabłko dziennie sprawi, że nie zobaczysz lekarza”(an apple a day keeps the doctor away) – nic więc dziwnego, że właściwości octu jabłkowego również przyczyniają się do dobrego samopoczucia. Ocet jabłkowy znajdzie także kilka zastosowań w kuchni.
Ocet jabłkowy zawiera kilkanaście witamin i mikroelementów korzystnie działających na nasz organizm. Wśród nich warto wymienić m.in. żelazo, potas, sód, magnez oraz witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B. Właściwości octu jabłkowego dotyczą także metabolizmu – regularne jabłkowego eliksiru przyśpieszy przemianę materii, usprawni perystaltykę jelit, oczyści z toksyn.
Składniki octu jabłkowego walczyć z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego.
Witamina E zawarta w occie jabłkowym jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów – działając na poziomie komórkowym poprawia nasze samopoczucie oraz wygląd, w tym stan naszej cery.
W kuchni ocet jabłkowy znajdzie zastosowanie jako „dopełniacz” smaku:
- można nim skropić dania z ryb,
- połączony z bulionem będzie marynatą do mięs,
- może być również składnikiem sosów do sałatek – np. winegret
Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?
- Usuwamy z jabłek gniazda nasienne. Umyte jabłka kroimy i miażdżymy.
- Zmiażdżone jabłka umieszczamy w dużym słoiku (do około 65% objętości) – zalewamy wodą.
- Słoik zabezpieczamy gazą i odstawiamy w nienasłonecznione miejsce, w którym będzie panowała tzw. temperatura pokojowa.
- Fermentacja potrwa około 4 tygodni.
Grażyna Kowalik