761
Twoja skóra często czerwieni się pod wpływem różnych czynników? Niewykluczone, że masz cerę naczynkową, którą cechują bardzo duża wrażliwość i delikatność, przez co wymaga ona specjalnej pielęgnacji przy użyciu prawidłowo dobranych kosmetyków.
Napadowe czerwienienie skóry powodowane jest rozkurczem naczyń zależnym od mięśni gładkich. Rozkurcz naczyń jest z kolei wynikiem działania czynników mechanicznych, cieplnych i chemicznych. Na początku objawy mają zwykle charakter przemijający, ale w konsekwencji zachodzących procesów może dojść do trwałego rozszerzenia naczyń.
Jak powstają zmiany naczyniowe?
Pierwsze zmiany naczyniowe mogą pojawiać się u kobiet około 20. roku życia. Powstawanie zmian naczyniowych jest ściśle powiązane z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych oraz wzrostem przepuszczalności naczynek w skórze. Efektem tego procesu są obrzęki skórne, a w dalszej perspektywie również uszkodzenie włókien elastynowych i nasilenie reakcji zapalnej.
Następnym etapem rozwoju zmian jest ich utrwalenie oraz teleangiektazja, czyli objaw polegający na obecności tak zwanych pajączków naczyniowych. W skrajnych przypadkach konsekwencją postępujących zmian naczyniowych może być rozwój trądziku różowatego.
Czego unikać przy skórze naczynkowej?
Skórę naczynkową trzeba chronić między innymi przed szkodliwym działaniem czynników miejscowych oraz ogólnych. Wśród głównych czynników wywołujących i nasilających zmiany wymienia się nadmierną ekspozycję na słońce, wysokie i niskie temperatury, spożywanie alkoholu i pikantnych potraw, stres, wysiłek fizyczny i stosowanie niektórych kosmetyków.
Skłonność do zmian naczyniowych może być także uwarunkowana dziedzicznie. Co więcej, wpływ na kondycję cery ma też poziom estrogenów, co oznacza, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może przyczyniać się powstawania zmian naczyniowych.
Jak należy dbać o skórę naczynkową?
Dobierając pielęgnację do potrzeb skóry naczynkowej, należy mieć na uwadze, że cechuje się ona dużą wrażliwością, skłonnością do podrażnień i delikatnością. Do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej polecane są kosmetyki dermatologiczne, które chronią skórę przed działaniem czynników środowiskowych, uszczelniają naczynia i łagodzą podrażnienia.
Wybierając produkt oczyszczający do skóry naczynkowej, najlepiej zdecydować się na mleczko lub inny preparat myjący przeznaczony do cery wrażliwej. Zrezygnujmy natomiast z ziarnistych peelingów i kosmetyków przeciwłojotokowych, które mogą ją wysuszać.
Przy codziennej pielęgnacji cery naczynkowej nie możemy zapominać też o jej regularnym nawilżaniu. Dobry krem na naczynka powinien działać kojąco, chronić skórę przed mrozem i promieniowaniem UV, redukować zaczerwienienia i wzmacniać naczynia krwionośne.
Czym właściwie jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty, który może być konsekwencją rozwijających się zmian naczyniowych, to przewlekła choroba skóry, która wymaga długotrwałego i specjalistycznego leczenia.
Według specjalistów przyczyną schorzenia są przede wszystkim zaburzenia łojotokowe współwystępujące ze zmianami naczyniowymi. Wśród objawów trądziku różowatego wymienić można brak tolerancji na kosmetyki oraz czerwienienie twarzy, a przy nasileniu symptomów również tworzenie się torbieli łojowych czy nawet przerost tkanki łącznej.
Alejakobiet.pl