880
Na forach internetowych można znaleźć opinie, że na indywidualny dobór zabiegu, mają wpływ: typ naszej cery, rodzaj zmarszczek, wiek. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdzamy i obalamy mity dotyczące zabiegów medycyny estetycznej przeprowadzanych z wykorzystaniem kwasu hialuronowego oraz botuliny.
O pomoc w obaleniu mitów związanych z zabiegami wykorzystującymi działanie kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej, poprosiliśmy specjalistę dr Krzysztofa Ziemlewskiego, właściciela klinik medycyny estetycznej.
Czy można łączyć zabiegi z wykorzystaniem botoxu i kwasu hialuronowego?
Jeden zabieg nie wyklucza drugiego. O tym, na który powinniśmy się zdecydować, ma wpływ wyłącznie rodzaj zmarszczek i przyczyna ich powstania. Zabiegi z wykorzystaniem botuliny to obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. Można ją stosować u młodych osób, jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne lub u osób dojrzałych w celu wygładzenia już istniejących. Trzeba jednak pamiętać, że toksyna botulinowa działa tylko na zmarszczki mimiczne. Jeżeli chcemy pozbyć się tych, które powstały w wyniku naturalnego wiotczenia i opadania skóry, czyli tzw. zmarszczek grawitacyjnych, do zabiegu musimy wykorzystać inny preparat. Czasami również mimo wstrzyknięcia botoksu w przypadku, gdy zmarszczki są już bardzo głębokie i mocno utrwalone, lekarz musi połączyć dwie metody i dodatkowo uzupełnić zabieg przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym.
Czym się różnią zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego a botuliny?
Zabiegi wykonywane za pomocą kwasu hialuronowego i botuliny są dedykowane paniom w każdym wieku. Ponadto pełnią różne funkcje. Botoks to neurotoksyna – toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego. Podawany podskórnie dociera do połączeń nerwów z mięśniami, blokując ich działanie. Toksynę botulinową stosuje się najczęściej w celu wygładzenia niezbyt głębokich zmarszczek, redukcji nadmiernej mimiki twarzy. Znajduje ona także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek oraz migren. Warto również dodać, że domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się nawet u osób po 25 roku życia. Botoks wykorzystuje się w zabiegach likwidacji: zmarszczki między brwiami (tzw. ”Lwia zmarszczka”), poprzecznych bruzd na czole, „kurzych łapek” wokół oczu. Natomiast kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, który ma za zadanie wiązać wodę w naskórku, zapewniając jej sprężystość i elastyczność. W przeciwieństwie do botoksu wykorzystywanego przede wszystkim do blokady mięśni i w efekcie do likwidacji zmarszczek dynamicznych, kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz do zmarszczek statycznych. Z jego pomocą można także skorygować: zmarszczki w rejonie ust, zmarszczki między brwiami, kształt ust, opadające kąciki ust, zmarszczki na policzkach, bruzdy wargowe-nosowo, czy kształt brody.
Ile utrzymuje się efekt botoxu, a ile kwasu hialuronowego?
Efekty w obu przypadkach są natychmiastowe, niestety działanie toksyny botulinowej nie jest trwałe. Zabiegi należy systematycznie powtarzać, ponieważ skóra powraca do poprzedniego stanu. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Kuracja z użyciem kwasu utrzymuje się od 6 do 15 miesięcy, a każdy kolejny zabieg daje lepsze i bardziej trwałe rezultaty. Po zabiegach warto wspomóc regenerację skóry oraz zwiększyć utrzymanie efektów, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące,
Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów firmy NewDerm