Wielu Polaków narzeka, że nie ma czasu na wypoczynek. Tymczasem większość z nas odpoczywa aż przez 1/3 roku. W 2016 przepracujemy ponad 250 dni, a relaksować możemy się przez 114. Kiedy i jak wykorzystać urlopowe okazje?
9 z 13 dni ustawowo wolnych od pracy w 2016 roku wypadnie w dni robocze. Część pracowników zobowiązanych jest do przedstawienia grafiku urlopowego już na początku roku. Planując terminy naszego wypoczynku warto wziąć pod uwagę daty, w których wypadają dni ustawowo wolne od pracy. Jak odpowiednio ustawiając terminy swoich urlopów optymalnie wykorzystać te dni wolne do przedłużania wypoczynku?
Wiosenny wyjazd
Pierwsza okazja do skorzystania z ustawowo wolnych dni była już na początku roku. Było to możliwe przy wykorzystaniu wolnych dni 1 i 6 stycznia. Następne będą dopiero na Wielkanoc, która w 2016 roku przypada na 27 i 28 marca. Dodatkowe 4 dni urlopu to tydzień wolnego, który można przeznaczyć na wyjazdy, w tym na narty lub wypoczynek w cieplejszych miejscach.
Majówka – weekendówka
Majówka w 2016 roku nie będzie tak długa, jak to się zdarzało w latach ubiegłych. Jeśli jednak postaramy się o urlop 2 maja, to będziemy mieli okazję odpoczywać przez 4 dni. Możemy to potraktować jako długi weekend i skorzystać z np. z ofert city break. Jeśli zrobimy sobie wolne zaraz po Bożym Ciele, to zyskamy kolejny 4-dniowy weekend.
Dzień wolnego gratis
Miesiące wakacyjne nie obfitują w ustawowo wolne dni. Takim dniem będzie dopiero 15 sierpnia, którym w 2016 roku jest poniedziałek. Jeśli więc zaplanuje się urlop zahaczając o tę datę – zyska się dzień urlopu. Kolejna okazja do wydłużenia wolnego pojawi się dopiero w… listopadzie.
Jesienne urlopowanie
Święto zmarłych w 2016 roku wypada we wtorek. Jeśli uda nam się dostać urlop w poniedziałek 31 października, to także zyskamy długi weekend. Niewiele powyżej tygodnia przyjdzie nam czekać na kolejne wolne, bowiem Święto Niepodległości czyli 11 listopada będziemy obchodzić w piątek.
Święta mniej wolne
Jeśli chcemy przedłużyć okres bożonarodzeniowego świętowania, to możemy „powalczyć” o 4 dni urlopu – od 27 do 30 grudnia. Dzięki temu do pracy wrócimy 2 stycznia w poniedziałek, a odpoczywać będziemy przez 9 dni. Mamy taką okazję, ponieważ Wigilię w 2016 roku będziemy obchodzić w sobotę, a pierwszy dzień świąt – w niedzielę. Jest to już na tyle długi czas wolnego, że można go przeznaczyć zarówno na wyjazd w góry, jak i na egzotyczną podróż w do ciepłych krajów.
Statystyki pokazują, że Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie, a przeciętny Polak poświęca obowiązkom służbowym ponad 38h tygodniowo. Konieczne jest więc to, aby znaleźć czas na odpoczynek. Planując urlop warto wykorzystać świąteczne dni wypadające w środku tygodnia, aby optymalnie zaplanować wypoczynek. Takie wcześniejsze planowanie, rezerwacja miejsc pobytów urlopowych z wyprzedzeniem, pozwala też często na znalezienie bardziej atrakcyjnych cenowo ofert wyjazdowych.
Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów firmy Travelplanet