Herbata cieszy się dużą popularnością nie tylko dzięki bogatym walorom smakowym, ale również ze względu na szerokie właściwości zdrowotne. Jakie mieszanki ziół wpłyną na nasz organizm najlepiej w przypadku nagłych dolegliwości takich jak ból głowy czy brzucha?
Wpływ ziół na nasze zdrowie jest potwierdzony nie tylko wieloletnimi doświadczeniami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, ale również szeregiem badań naukowych.
W zależności od gatunku, proporcji mieszanki i sposobu przygotowania naparu, herbaty ziołowe mogą wyróżniać się pozytywnym wpływem na nasze zdrowie. Najpopularniejszymi, a zarazem niezwykle bogatymi w witalne właściwości roślinami, są mięta i rumianek. Odpowiednio przygotowane napary pomogą w zwalczaniu częstych dolegliwości takich jak przeziębienie, ból brzucha, czy ból głowy. Jak najlepiej wykorzystać ich cenne cechy? Kwestią kluczową jest wybór odpowiedniej mieszanki i właściwy sposób parzenia. Bogatymi właściwościami wyróżniają się szczególnie kompozycje herbaciane składające się z naturalnego suszu.
W czym tkwi sekret idealnego naparu?
Sekret smacznej i zdrowej mieszanki tkwi przede wszystkim w jej składzie. Do wyboru mamy szereg herbat w różnych postaciach, dlatego warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. – Kwestią decydującą przy wyborze mieszanki jest jej zawartość. Zwyczajowo nazywane herbatami, nie są komponowane z liści herbaty, ale z naturalnego suszu ziołowego – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Warto sięgać po mieszanki pakowane w piramidki, które dzięki optymalnemu kształtowi, pozwalają na pełne rozwinięcie się suszu w czasie parzenia – dodaje ekspert. Chcąc w pełni wykorzystać zdrowotne działanie herbat ziołowych, należy także zwrócić uwagę na właściwy sposób ich przyrządzenia. Po zagotowaniu wrzątku i odczekaniu ok. 2 minut, zalewamy torebkę z suszem i odczekujemy 5 min. Napar jest gotowy do spożycia bezpośrednio po przyrządzeniu lub po ostudzeniu, serwowany z dodatkiem lodu w formie mrożonej. Do parzenia ziół najlepszy będzie szklany lub ceramiczny dzbanek lub filiżanka, odradza się natomiast wykorzystywania naczyń aluminiowych.
Miętowe ukojenie żołądka
Mięta to jedno z najchętniej stosowanych ziół. Ma działanie rozkurczowe i poprawiające trawienie. Jest ona powszechnie wykorzystywana w walce z dolegliwościami układu pokarmowego, ponadto skutecznie łagodzi zaparcia. Sprawdza się także w zwalczaniu bólów mięśni i stawów, czy w ukojeniu podrażnionego przeziębieniem gardła. Posiada właściwości przeciwskurczowe, przeciwpasożytnicze, przeciwwymiotne i bakteriobójcze. Stanowi również skuteczny domowy sposób na bóle głowy. – Miętę warto wypić przed snem, gdyż pozytywnie wpływa na rozluźnienie i uspokojenie organizmu po długim dniu. Napar przyrządzony na bazie tego zioła jest idealny do codziennego, profilaktycznego stosowania – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Do gorącego napoju można dodać konfiturę z dzikiej róży, która wpływa na poprawę odporności, narażoną w okresie zmiennych temperatur na szczególnie trudne próby – dodaje. Ciekawostką jest, że mięta hamuje nadmierny apetyt, a stosowana po posiłku sprawia, że nie mamy ochoty na słodycze. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zawartość mentolu, nie powinniśmy podawać jej małym dzieciom.
Łagodząca moc rumianku
Podobnymi właściwościami do mięty cechuje się rumianek. Jest on najbardziej znanym, a zarazem jednym z najskuteczniejszych ziół leczniczych, a to za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych o wyjątkowych właściwościach. Zawiera również m.in. fenolokwasy, fitosterole, poliacetylen, sole mineralne, a także witaminę C. Rumianek wykorzystywany jest zarówno w leczeniu, jak i w kosmetyce. Informacje o jego cechach przeciwzapalnych, bakteriobójczych i antyseptycznych znane i przekazywane są od wieków. Zioło to stosujemy przede wszystkim kojąco, w przypadku bólu brzucha, przeziębienia, czy problemów ze snem. Jest niezwykle łagodną rośliną, dlatego zaleca się podawanie go również dzieciom od drugiego miesiąca życia. Przy grypie napar z rumianku wzbogacony o rozgrzewający imbir, podaje się celem wzmożenia potliwości. Stosowany jako środek rozkurczający, znajdzie także zastosowanie przy problemach trawiennych. Równie przydatny może okazać się w walce z chorobą lokomocyjną – rumianek wypity na pół godziny przed podróżą, skutecznie ograniczy odczuwanie mdłości.
Alejakobiet.pl