814
Kłopoty z erekcją to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości wśród mężczyzn w dojrzałym wieku. Zaburzenia potencji dotykają niemal połowę panów między 40. a 70. rokiem życia, dlatego warto dowiedzieć się, co je wywołuje i jak można im zapobiegać.
Na początku dobrze zdawać sobie sprawę z faktu, czym charakteryzują się wspomniane dolegliwości. Za problemy z erekcją uważa się stałą bądź powracającą cyklicznie niemożność uzyskania erekcji przez mężczyznę podczas aktu seksualnego. Ze względu diagnostycznego za kłopoty ze wzwodem uważa się stan, podczas którego jedna czwarta podejmowanych prób o charakterze seksualnym kończy się niepowodzeniem i brakiem wzwodu. Schorzenie to często bywa nazywane impotencją, jednak ze względu na liczne negatywne skojarzenia stosunkowo często zastępuje się je określeniem „zaburzenia erekcji”.
W czym tkwi problem?
Nie istnieje jedna, właściwa przyczyna odpowiedzialna za występowanie kłopotów ze wzwodem, dlatego warto poznać najbardziej popularne czynniki wpływające na ich rozwój. Należą do nich zarówno aspekty fizyczne, jak i psychiczne. W pierwszej z grup można znaleźć takie przyczyny jak: nieprawidłowości lub uszkodzenie naczyń wraz z ciałami jamistymi penisa, zaburzenia hormonalne i neurologiczne, inne choroby (miażdżyca, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz schorzenia serca i nerek), a także zażywanie leków uspokajających, przeciwdepresyjnych lub palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków czy picie alkoholu.
Z kolei w przypadku czynników psychogennych za najważniejsze uznaje się: obawę przed niezdolnością do odbycia stosunku, niską samoocenę (wobec własnej osoby i oceny wykonywanej przez siebie pracy), problemy w związku (zdrada, ochłodzenie uczuć, niekorzystne doświadczenia seksualne), niewłaściwe reakcje partnerki, a także kompleks wynikający z posiadania członka o niewielkich rozmiarach.
Skutki zaburzeń
Problemy tworzące się wokół zaburzeń potencji mają wpływ na ogólne samopoczucie mężczyzny, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Doświadczenie niepełnej sprawności seksualnej w sposób destrukcyjny oddziałuje na poczucie własnej wartości oraz blokuje panów przed swobodnym dążeniem do aktywności seksualnej. W obawie przed niedotrzymaniem tempa partnerce w trakcie seksu dochodzi do narastającego poczucia winy i wyrzutów sumienia, które hamują normalne funkcjonowanie kochanka. Z czasem niesatysfakcjonujące pożycie seksualne staje się powodem zgrzytów w związku i niejednokrotnie prowadzi do rozstań.
Leczenie problemów ze wzwodem
Efektywne leczenie zaburzeń rozpoczyna się najczęściej od właściwego rozpoznania ich przyczyn. Jeśli nieprawidłowości ze wzwodem pojawiają się na bazie problemów z psychiką, wówczas zaleca się psychoterapię, wspólne treningi z partnerką, hipnozę lub farmakoterapię. Z kolei w przypadku pozostałych zaburzeń, pojawiających się z powodów fizycznych, najlepsze rozwiązanie to stosowanie odpowiednich leków doustnych lub poddanie się zabiegom operacyjnym. Ciekawe rezultaty można także osiągnąć przy pomocy zmiany trybu i stylu życia, przejścia na właściwą dietę oraz zrezygnowania z używek.
Alejakobiet.pl