751
Niedobór magnezu to przypadłość nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Ten biopierwiastek jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie – jego brak może powodować sporo różnorodnych objawów. Zobacz, jak rozpoznać obniżony poziom magnezu u małego dziecka oraz w jaki sposób sobie z tym poradzić.
Magnez – do czego jest potrzebny?
Magnez to jeden z najbardziej istotnych dla naszego organizmu pierwiastków. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała – potrzebują go zarówno dorośli, jak i malutkie dzieci. Magnez odpowiedzialny jest za około połowę wszystkich procesów biochemicznych zachodzących w komórkach naszego organizmu. Wspomaga odporność, krążenie, trawienie. Od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego; ponadto aktywizuje pracę hormonów. Pełni ważną rolę w budowaniu kości, zębów, skóry, włosów i paznokci. Niestety, mimo że w naturze występuje bardzo obficie, wiele osób – w tym także dzieci – cierpi na jego niedobory. Wynika to z faktu, że magnez jest słabo przyswajalny. Warto wiedzieć, że w niektórych okresach życia zapotrzebowanie na magnez wzrasta. Dzieje się tak w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego, a także w czasie choroby. Tymczasem trudno uzupełnić rosnące zapotrzebowanie, co skutkuje powstawaniem niedoborów.
Objawy niedoboru
Jeśli chodzi o niedobór magnezu, objawy nie zawsze są łatwe do zaobserwowania. Najczęstsze u dzieci są nadpobudliwość, agresja oraz wahania nastrojów. Nasze pociechy mogą mieć problemy z koncentracją oraz z zadaniami wymagającymi dobrej pamięci. Niekiedy niedobory magnezu mogą powodować także zaburzenia snu, stany lękowe oraz tendencje do stanów depresyjnych. O braku tego pierwiastka świadczyć mogą skurcze oraz drgania mięśni. W przypadku dzieci objawy w obrębie układu nerwowego i mięśniowego wiązać się mogą z moczeniem nocnym i powstawaniem tików. W związku z tym, że magnez odpowiedzialny jest za budowanie kości, jego niedobór może odzwierciedlać się w nieprawidłowym rozwoju kośćca. Pojawiać się mogą tak zwane bóle wzrostowe.
Częstą przypadłością jest również próchnica.
Jak uzupełnić magnez u dziecka?
Niedobór magnezu u dziecka wiąże się zazwyczaj z nieprawidłową dietą. O ile w przypadku dorosłych kluczowe są często stres oraz używki (kawa, herbata, alkohol), o tyle w przypadku dzieci zazwyczaj przyczyną są produkty typu fast food, słodycze, gazowane napoje. Niekiedy niedobór magnezu może być też efektem przyjmowania leków. Aby uzupełnić magnez w organizmie malucha, należy zmienić jego dietę na bogatszą w ciemne kasze, razowe pieczywo, pestki i orzechy. Doskonałym źródłem magnezu są warzywa strączkowe, banany, gorzka czekolada. Jeśli zmiana diety nie wystarczy, konieczna może okazać się suplementacja. Dobór preparatu oraz dawkowania powinien zostać przeprowadzony w porozumieniu z lekarzem.
Alejakobiet.pl