972
Laryngologia jest dziedziną medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, gardła, krtani i innych narządów głowy i szyi. Mimo, że wielu z nas lub naszych bliskich dotykają problemy związane z uszami, gardłem czy nosem, rzadko udajemy się do specjalisty.
Część nieprzyjemności, które występują nieregularnie możemy zignorować, jednak są i takie, które wymagają kontroli laryngologicznej.
Powszechne przypadłości laryngologiczne
Chrapanie jest jednym z najczęstszych, bagatelizowanych problemów laryngologicznych. Z pozoru niegroźna przypadłość może być objawem coraz częściej występującego obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Zaburzenia oddychania w czasie snu mogą być źródłem wielu chorób lub nasilać ich przebieg. Nadciśnienie tętnicze, płucne, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna, cukrzyca to tylko niektóre z nich. Warto udać się do lekarza, kiedy po przespanej nocy czujemy się zmęczeni i niewypoczęci. Obecnie leczenie chrapania jest nieinwazyjnym zabiegiem, który nie wymaga nawet znieczulenia. Promieniem lasera podgrzewa się tkankę, powodując kontrakcję kolagenu, a co za tym idzie usztywnienie tkanki. Rezultatem jest złagodzenie wibracji miękkich części podniebienia oraz zmniejszenie występowania bezdechów. Co najważniejsze efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu, a kolejne zabiegi je udoskonalają.
Częstym problemem, dotykającym zarówno dorosłych, jak i dzieci jest zatkane ucho. Przyczynia się do dyskomfortu i zdenerwowania, a także utrudnia słyszenie dźwięków. Jeśli problem dotyka nas często, a dodatkowo towarzyszą mu inne nieprzyjemne odczucia (zawroty głowy, ból i szumy uszne), nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.
Powszechnym schorzeniem laryngologicznym jest nawracające zapalenie zatok. Objawia się ono przewlekłym katarem oraz bólem głowy w okolicy czoła i nasady nosa. Często powodowane jest infekcją wirusową lub bakteryjną, ale również wadami natury anatomicznej – przerostem migdałków czy skrzywieniem przegrody nosowej. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów można wykonać endoskopową operację nosa, która jest bardzo precyzyjnym i skutecznym zabiegiem.
Przerost migdałków zwykle diagnozuje się u dzieci. Nie jest to choroba, a przejaw aktywności układu immunologicznego. W migdałkach są produkowane antygeny, potrzebne do produkcji przeciwciał, chroniących organizm przed infekcjami. Warto udać się do laryngologa, gdy migdałki powiększone są cały czas, a zwłaszcza kiedy utrudniają przełykanie i przyczyniają się do zmiany barwy głosu. Więcej na ten temat w dziale FAQ.
Wizyta u laryngologa
Na konsultację laryngologiczną składa się badanie fizykalne i wywiad lekarski. Diagnostyka uzależniona jest od badanego narządu. Przykładowo rynoskopia to oglądanie jamy nosowej za pomocą specjalnego wziernika. Badanie krtani (laryngoskopia) może być wykonane pośrednio – za pomocą lusterka krtaniowego i bezpośrednio– w przypadku operacji. Pacjentom z Wrocławia i okolic polecamy gabinet ProClinic, w którym mogą liczyć na kompleksową i profesjonalną pomoc z zakresu laryngologii. Specjaliści kliniki korzystają z nowoczesnej aparatury, umożliwiającej trafną diagnostykę i szybką terapię.Jeśli chcielibyśmy pozbyć się problemu chrapania, to warto zapoznać się z ofertą kliniki. Wykorzystywany tu laser FOTONA SpectroSp gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta i całkowitą kontrolę efektów działania. Dzięki temu leczenie chrapania przebiega w sposób nieinwazyjny i niezwykle skuteczny.
Alejakobiet.pl