793
Jednymi z najczęstszych problemów, z którymi borykają się mamy maluchów, są zmiany na skórze ich pociech. Czym mogą być one spowodowane i jak sobie z nimi poradzić? Oto częste problemy skórne u dzieci.
Zmiany hormonalne, uczulenia, alergie czy choroby mogą powodować problemy skórne już u najmłodszych dzieci. Jedne znikną same, w przypadku innych konieczne jest leczenie. Dodatkowo, każda zmiana skórna wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
1. Trądzik niemowlęcy objawia się białymi krostkami lub czerwonymi wypryskami na buzi. Są one wywoływane zmianami w gospodarce hormonalnej noworodka. Hormony przekazywane w życiu płodowym przez matkę zanikają, a wzrasta poziom produkowanych przez samo dziecko.
2. Pieluszkowe zapalenie skóry, potocznie zwane odparzeniem, to zaczerwienienie okolic pachwin i pupy dziecka. Spowodowane jest zbyt długim kontaktem skóry w tych miejscach z brudną pieluszką. Aby szybko zregenerować podrażnioną skórę warto użyć preparatu z tlenkiem cynku, a w przypadku mocniejszego podrażnienia sięgnąć po lecznicze produkty apteczne.
3. Łuszcząca się skóra w przypadku noworodków to zjawisko dosyć częste. Skóra dziecka musi się przystosować do warunków panujących poza łonem matki. Schodzi więc często wręcz płatkami zwłaszcza na rączkach, nóżkach i buzi. Wszystko powinno ustąpić ok 2 miesiąca życia. Warto do tego czasu pielęgnować maluszka emolientami, np. na bazie oleju lnianego, które nawilżą, natłuszczą i szybciej przywrócą skórze zdrowy wygląd.
4. Pokrzywka objawia się w postaci zaczerwienienia i bąbli ze świądem. Często przyczyna ma tło pokarmowe i jest reakcją na alergeny, takie jak np. mleko, jajka, cytrusy, czekolada, truskawki. Może ją wywołać także kontakt z sierścią zwierzęcia, wełniana odzież czy ukąszenie owada. W tym przypadku należy zaobserwować kiedy reakcja się pojawia, jak najszybciej zlokalizować alergen i unikać kontaktu z nim dziecka.
5. Kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić w postaci zaczerwienienia, obrzęku czy
pęcherzyków. Pojawia się po zetknięciu z czynnikiem uczulającym, np. mydłem zawierającym składnik, na który dziecko jest uczulone. Tak jak poprzednio, konieczna jest obserwacja kiedy pojawiają się zmiany na skórze i eliminacja czynnika uczulającego.
6. Atopowe zapalenie skóry, tzw. AZS, jest w wielu przypadkach następstwem alergii pokarmowej (głównie na mleko, jajka), ale także wziewnej (na kurz, pleśń, pyłki roślin). Zmiany spowodowane atopią, takie jak świąd, zaczerwienienie, wysypka, łuszcząca się i mocno wysuszona skóra wymagają konsultacji lekarza. Skóra powinna być mocno natłuszczana preparatami aptecznymi z cholesterolem i codziennie pielęgnowana emolientami.
Obserwacja dziecka i eliminowanie zagrożeń powodujących problemy skórne jest niezwykle istotne nie tylko ze względu na wygląd skóry naszej pociechy. Nerwowość, niepokój, płaczliwość czy niespokojny sen mogą być właśnie spowodowane świądem, bólem lub innym dyskomfortem odczuwanym przez dziecko. Czujność rodziców jest więc w przypadku najmniejszych dzieci szczególnie ważna, gdyż maleńki człowiek nie jest nam w stanie o swoich dolegliwościach powiedzieć.
Alejakobiet.pl
na podstawie materiałów firmy Ziołolek