Wzdęcia to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która dotknęła każdego w życiu chociaż raz. Ma wiele przyczyn – mogą to być poważne choroby, a może być to spowodowane pysznym tłustym obiadem. Jest również wiele sposobów jak z nimi walczyć, jednak należy pamiętać, że z przewlekłą formą wzdęć należy udać się do lekarza, ponieważ mogą one świadczyć właśnie o poważnych chorobach. Jeżeli często cierpimy na wzdęcia warto zasięgnąć poniższych rad, aby skutecznie im przeciwdziałać, ponieważ istnieje wiele różnych sposobów na pozbycie się wzdęć, od ziołowych herbatek przez leki bez recepty aż po specjalne ćwiczenia!
Czym są wzdęcia
Wzdęcia to inaczej gazy powstające na odcinku jelita grubego, mogą one być spowodowane wieloma czynnikami, a najpopularniejszym jest trudne do strawienia posiłki lub „nałykanie” się powietrza. Chociaż w naturalnych warunkach przy zdrowym organizmie powstające bąble dwutlenku węgla pękają samoistnie to zdarza się, że nie chcą one pęknąć i przedostają się one przez całe jelito grube i wypuszczane są w formie gazów lub wiatrów. Po wypuszczeniu wiatrów najczęściej nieprzyjemne uczucie wzdęcia i napompowania znika.
Wzdęcia przewlekłe
A co jeśli owo wzdęcie nie mija? Drugi dzień z rzędu, a nawet trzeci nie możesz pozbyć się uczucia napompowania? To typowe objawy przewlekłych wzdęć. To bardziej niebezpieczna dla zdrowia forma, ponieważ najczęściej świadczy o obecności jakiejś choroby na przykład niedrożności jelit. Jeżeli wzdęcia utrzymują się u ciebie zwykle dłużej niż 24 do 48 godzin, koniecznie udaj się do lekarza na konsultacje!
Przyczyny powstawania wzdęć
Przyczyn powstawania wzdęć jest naprawdę wiele. Jeżeli wiemy, że nie są spowodowane ciężkimi chorobami jak: niedrożność jelit, choroby refluksowe, niedobory enzymów to prawdopodobnie przyczyną jest nieodpowiednia dieta. Co rozumiemy pod pojęciem nieodpowiednia dieta? To taka, która jest zbyt bogata w białka zwierzęce, tłuszcze i rośliny strączkowe, które są przyczyną częstych wzdęć. Ale oprócz tego zbyt częste picie napojów czy żucie gumy może również powodować połykanie powietrza a w konsekwencji częstsze wzdęcia.
8 schorzeń, których objawami są silne wzdęcia
Zbyt często powstające wzdęcia mogą być również spowodowane różnymi schorzeniami, a są to przede wszystkim:
- Niewłaściwa dieta
Chociaż nie jest to typowe schorzenie to może być ono zaburzeniem, które utrudni życie. Na niewłaściwą dietę składają się przede wszystkim tłuste posiłki, które są niezwykle ciężko strawne.
- Niedobory enzymów
Zdarza się, że nadmierne, a nawet przewlekłe wzdęcia spowodowane są niedoborami enzymów: trzustkowych lub trawiennych czyli najczęściej laktazy – enzymu odpowiadającemu za rozkład laktozy w jelitach.
- Niedobory soków żołądkowych
Zbyt niska produkcja kwasu żołądkowego powoduje wolniejsze trawienie, a zatem też bardzo często przewlekłe gazy utrzymujące się nawet dobę lub dwie, powstające powietrze jest wtedy bardzo powoli usuwane z organizmu.
- Choroba refluksowa
Choroby refluksowe wiążą ze sobą nadkwasowość czyli zbyt duże ilości kwasu żołądkowego z odbijaniem czyli powracaniem posiłków, często do tego pojawiają się duże ilości gazów zalegające w żołądku.
- Zespół nadwrażliwego jelita
Zespół ten jest bardzo nieprzyjemną przypadłością przy której gazy często pojawiają się same z siebie wraz z ostrymi biegunkami lub wielodniowymi zaparciami w zależności od postaci choroby.
- Nietolerancje
W tym nietolerancja glutenu lub/i laktozy powodują utrudnione trawienie tych produktów a zatem też bóle brzucha, nudności i silne wzdęcia.
- Bakterie
Zbyt duża ilość bakterii w przewodzie pokarmowym również sprzyja powstawaniu wzdęć, te jednak często przechodzą samoistnie.
- Niedrożność jelit
Niedrożność jelit to najbardziej niebezpieczne schorzenie, gdyż objawia się nie tylko silnymi wzdęciami, które nie znajdują ujścia, ale również z silnymi zaparciami spowodowanymi właśnie niedrożnością jelita, co może prowadzić nawet do śmierci.
Kiedy udać się do lekarza ze wzdęciami
Jeżeli wzdęcia pojawiają się kilka razy w tygodniu, utrzymują się dłużej niż 24 godziny pomimo przestrzegania odpowiedniej diety (unikania roślin strączkowych, unikanie gazowanych napoi, unikanie gum do żucia i tłustych posiłków) wtedy należy udać się do lekarza po pomoc i diagnozę.
Badania diagnozujące wzdęcia
Podstawowym sposobem badania wzdęć jest: USG, RTG, test wydechowy aby sprawdzić nietolerancję laktozy oraz w bardziej skrajnych przypadkach kolonoskopia.
8 produktów które powodują nadmierne wzdęcia
- rośliny strączkowe
- rośliny kapustne
- napoje gazowane
- tłuste pokarmy
- zbyt duże kęsy i pokarmy przyjmowane naraz
- otręby i twarde nasiona
- susz zwłaszcza ze śliwek
- cebula zwłaszcza smażona
Metody leczenia wzdęć
Nie każdy musi stosować leki na wzdęcia dostępne w aptece, równie dobrze, można stosować ziołowe napary lub ćwiczenia rozluźniające i „przepychające” powietrze przez jelita. Oto kilka domowych sposobów.
Ziołowe sposoby na wzdęcia
Mogą to być zarówno herbatki ziołowe i napary, takie jak: napar z bazylii, mięty pieprznej, kminku czy kopru, ale również mogą być one zastosowane w formie przypraw do potraw, które mogą wywoływać wzdęcia. Tak na przykład smażąc cebulę dopraw ją bazylią, aby wzdęcia się nie pojawiły po jej spożyciu.
Leki na wzdęcia
To najprostszy sposób na pozbycie się niechcianych wzdęć – leki na wzdęcia dostępne w każdej aptece. Są one dostępne bez recepty a stosowane według zaleceń ulotki lub farmaceuty całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Mogą to być zarówno leki chemiczne jak i ziołowe wyciągi w formie tabletek.
4 ćwiczenia brzucha, które pomogą Ci skutecznie pozbyć się wzdęć
- Skręty tułowia w siadzie skrzyżnym
Usiądź po turecku na ziemi i postaraj się skręcić tułowiem, w lewo, a po około dwóch minutach w prawo. Niech wzrok razem z głową podąża za ruchem skrętu, tak, aby kręgosłup był prosty, aby sobie ułatwić możesz podeprzeć się ręką za plecami.
- Skręty tułowia w leżeniu
Połóż się na ziemi na boku, przeciwną nogę do boku na którym leżysz przyciągnij do siebie, a wolne ramię odłóż za siebie. Oddychaj głęboko i wytrzymaj w pozycji około dwóch minut, a następnie zmień stronę.
- Skręty tułowia siedząc wyprostowanym
Jeżeli poprzednie ćwiczenia są zbyt wymagające weź krzesło i podstaw je pod ścianę stroną bez oparcia. Usiądź na nim i staraj się skręcać tułów tak aby dotknąć dłońmi ściany. Wytrzymaj pozycję i skręć się na drugą stronę.
- Skłony
Wszelkiego rodzaju skłony, w których musisz się możliwie zgarbić rozluźniając mięśnie brzucha będą skuteczne aby pozwolić spokojnie przesuną się gazom wzdłuż jelit. Wytrzymaj dłuższą chwilę w pozycji zgarbionej i powtarzaj ją kilka razy dziennie.
Alejakobiet.pl