Krążek antykoncepcyjny znany jest także pod nazwą pierścień. Zbudowany z elastycznego, miękkiego i przezroczystego plastiku (octanu winylu) o średnicy 54 mm i 4 mm grubości, nasycony jest syntetycznymi odpowiednikami naturalnie wytwarzanych hormonów estrogenu i progestagenu, których kombinacja zapobiega zajściu w ciążę.
Mechanizm antykoncepcyjny polega na zatrzymaniu przez estrogen wydzielania w organizmie folitropiny (FSH), co blokuje rozwój pęcherzyka Graafa. Drugi składnik, czyli progestagen wstrzymuje produkcję lutropiny (LH) i hamuje proces jajeczkowania, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Ponadto, ma właściwości zagęszczające śluz szyjkowy, co tym samym stwarza zaporę dla dotarcia plemników do wewnętrznych narządów płciowych.
Kto może korzystać z krążków antykoncepcyjnych
Metoda to alternatywa dla aktywnych seksualnie kobiet w wieku rozrodczym (18-40 rok życia), lubiących wygodę i nie mających czasu lub ochoty na rygor przyjmowania pigułek o wyznaczonej porze. Kolejną przewagą pierścienia dopochwowego nad tabletkami jest sposób dystrybucji hormonów w organizmie — trafiają one bezpośrednio do krwiobiegu bez konieczności przejścia przez wątrobę i obciążania jej. W związku z tym zniwelowane zostają efekty uboczne ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunki czy nudności). Dzięki temu uwalniana dawka hormonów może być mniejsza bez ryzyka obniżenia skuteczności działania.
Pierścienie antykoncepcyjne – aplikacja jest łatwa
Aplikacja krążka nie jest skomplikowana i nie wymaga dyscypliny. Każda kobieta decydująca się na tę metodę indywidualnie umieszcza obręcz w pochwie pierwszego dnia miesiączki, gdzie pozostaje na okres 21 dni, po czym konieczna jest 7-dniowa przerwa. Należy jednak pamiętać, że mimo iż aplikacja jest samodzielna, krążek antykoncepcyjny dostępny jest w Polsce wyłącznie na receptę lekarską, którą ginekolog wystawia po przeprowadzeniu badania ogólnego i czasami badania piersi oraz cytologicznego szyjki macicy.
Wybór takiej formy ochrony przed nieplanowanym macierzyństwem ma także pozaantykoncepcyjne korzyści dla zdrowia. Złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego i bolesności miesiączek, uregulowanie cyklu, rzadsze występowanie zapalenia narządów miednicy mniejszej i ciąż ektopowych, mniejsza liczba zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów czy zminimalizowane ryzyko raka endometrium i nowotworu jajnika, to tylko niektóre z zalet. Wśród wad należy wymienić działania niepożądane, jak np. zapalenie pochwy lub układu moczowego, upławy, migrena, bóle brzucha, trądzik, obniżenie nastroju i libido, ryzyko tycia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że krążek nie chroni przed zakażeniem HIV i chorobami wenerycznymi.
Skuteczność tego typu kontroli rozrodczości określana współczynnikiem Pearla i potwierdzona badaniami klinicznymi wynosi od 0,6 do 1,7. W praktyce oznacza to, że na 1000 kobiet stosujących przez rok krążek antykoncepcyjny w ciążę zachodzi od 6 do 17 z nich.
Paniom planującym w przyszłości potomstwo, przyda się informacja, że powrót płodności następuje od razu po zaprzestaniu stosowania pierścienia (tj. usunięciu go z pochwy). Może się jednak zdarzyć, że pierwsze cykle będą mieć charakter bezowulacyjny.
Alejakobiet.pl